Web zprávy

Recept na šťastné stáří? Najděte si své „ikigai“

Odchod do důchodu je zlomový okamžik v životě. Někteří lidé se začnou naplno věnovat svým koníčkům, vnoučatům nebo zkrátka sami sobě, naopak ti, pro které práce byla hlavní náplní všedních dnů, najednou nevědí, co si s volným časem počít. Že se do penze teprve chystáte a nevíte, kolik vám zbyde na vaše hobby a záliby? Spočítejte si na důchodové kalkulačce, jak vysokou penzi dostanete.

Japonsko: země aktivních důchodců

Japonský ostrov Okinawa je proslulý tím, že lidé se tady dožívají nejvyššího věku na světě. A jaké je tajemství tamní dlouhověkosti? Svůj podíl na tom má nejen zdravá strava, ale především aktivní společenský život, který jim dává „ikigai“, což v překladu znamená štěstí mít stále co na práci. Senioři tady volný čas tráví všelijak, vždy ale aktivně a na čerstvém vzduchu, ať už například prováděním turistů po okolní krajině nebo péčí o záhony v ulicích.

Jak najít hobby, které vás bude bavit?

Ideální je, najít si takový koníček, který vás dovede k nějaké skupině či klubu stejných nadšenců. Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, malování, modelářství či sběratelství, v těchto spolcích se zpravidla setkáte s lidmi napříč všemi generacemi. Věk v takovém prostředí nehraje žádnou roli a všechny naopak spojuje společná záliba.

Že žádný takový koníček nemáte? Zkuste prozkoumat webové stránky městského úřadu. Téměř v každém větším i menším městě se nachází alespoň jeden klub pro seniory, který nabízí zájmové aktivity, kulturní akce, cvičení nebo jen přátelská posezení. Členství v takovém spolku vám rozšíří obzory a často i vypěstuje zálibu, která se stane náplní volného času. Mnoho aktivních seniorů své hobby našlo také v dobrovolnických činnostech. Doučují, hlídají děti nebo třeba pomáhají penzistům, kteří na tom už nejsou tak dobře. Také přečtěte

Sídlo Vladimíra Putina: Alexej Navalnyj zveřejnil, jak záběry

Navalného tým vytvořil podle plánů 3D model obrovského panství. Ten byl zveřejněn na samostatné internetové …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *