Web zprávy

Řeči o Gretě mu „zlomily vaz“. Zeman s medailí pamatoval i na psychologa Matýse

Jaroslav Matýs po Vojenské lékařské akademii v Hradci Králové absolvoval atestace ze všeobecného lékařství a posléze psychiatrie pro dospělé a z dětské a dorostové psychiatrie. Pracovní kariéru zahájil roku 1990 jako zástupce náčelníka psychiatrického oddělení v ÚVN Ružomberok.

Pracoval u záchranky, pomáhal narkomanům

Byl také hlavním odborníkem Armády SR pro návykové nemoci, ředitelem nestátní záchranné služby Asociace samaritánů ČR Ostrava či praktickým lékařem v Rusku či v Kazachstánu. Ve funkci šéfa Renarkon o.p.s. např. Jaroslav Matýs vybudoval systematizovanou nezdravotnickou péči pro narkomany ve věku 15 až 18 let na Ostravsku. Pracoval více než 20 let také jako lékař ZZS.

Koronavirus ONLINE: Zákaz vycházení startuje, 6624 hospitalizovaných v ČR a Klaus přestřelil

Matýs má majoritní podíl na záchraně samostatné atestace dětské psychiatrie, je jedním z autorů reformy dětské a dorostové psychiatrie, je soudním znalcem a lektorem v psychoterapii. Je dlouholetým odborným konzultantem Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstva práce a sociálních věcí. Ministry zdravotnictví byl jmenován do atestačních komisí, akreditační komise MZ oboru dětské a dorostové psychiatrie.

Gretu nazval nezralým dítětem s autistickými problémy

Matýs byl  dlouholetým předsedou Asociace dětské a dorostové psychiatrie ČR a byl také předsedou Výboru sekce dětské a dorostové psychiatrie PS ČLS JEP. Od roku 2019 je čestným členem Asociace klinických logopedů. V jeho dlouhodobé péči měl nebo má více než 3500 pacientů, z toho je více než 550 pacientů ve věku od 3 do 18 let s diagnózou autismu.

Na funkci předsedy Sekce dětské a dorostové psychiatrie České psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP) Jaroslav Matýs rezignoval na začátku loňského října. Ministerstvo zdravotnictví tenkrát uvedlo, že nebude ani v pracovní skupině pro dětskou a dorostovou psychiatrii k reformě psychiatrické péče.

V rozhovoru pro server Info.cz tenkrát mladou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou nazval „nezralým dítětem s autistickými problémy bez sebemenšího sociálního cítění“. Rozhovor vyvolal bouři nevole veřejnosti a vznikla i petice za psychiatrovo odstoupení.

Naštval autisty i jejich rodiče

Matýse za výroky o autismu a za rozhovor o švédské aktivistce Gretě Thunbergové kritizovali lidé s poruchami autistického spektra a rodiče těchto dětí. Od jeho názorů se distancoval i výbor České psychiatrické společnosti. Autismus také na tiskové konferenci označil za „cestu k penězům a výhodám“.

Zeman a 38 metálů: Prezident ocenil Gotta, Prymulu, Trávníčka, veterány i „kámoše“ z hotelu

Sami autisté, rodiče dětí s poruchami autistického spektra a další signatáři napsali kvůli tomu otevřený dopis ministrovi zdravotnictví. 

„Jeho nedávné výroky ve vztahu k dětem s poruchami autistického spektra považujeme za významně stigmatizující, dehonestující a zcela neprofesionální,“ uvedla tenkrát mluvčí resortu zdravotnictví Gabriela Štěpányová s tím, že výroky Matýse znepokojily i ministra zdravotnictví. Tím byl tehdy Adam Vojtěch (za ANO).

„Obsah rozhovoru je v příkrém rozporu s naším trvalým úsilím o kultivaci veřejného prostoru, zcela ignorující naši upřímnou snahu o změnu stigmatizujících postojů a stereotypů vůči duševně nemocným, včetně jejich zobrazení v médiích,“ napsal předseda České psychiatrické společnosti Pavel Mohr.

Kandidát Trikolóry chtěl do Senátu, ale zažil propadák

Dětský psycholog Jaroslav Matýs je členem hnutí Trikolóra, které si založil po vyhazovu z ODS syn prezidenta Václava Klause Václav Klaus mladší. Matýs za Trikolóru kandidoval neúspěšně v posledních volbách do Senátu.

Neprobojoval se ani do druhého kola, jeho výsledek byl špatný. V obvodu Frýdek-Místek totiž skončil na úplně posledním místě. Získal pouhých 1318 hlasů, senátorkou se v tomto obvodu stala Helena Pešatová (za STAN).

Medaili na hruď dostane až za rok

Jména vyznamenaných Hrad zveřejnil u příležitosti oslav 102. výročí vzniku Československa. Vyvrcholením oslav státního svátku byl v minulých letech tradičně slavnostní večer na Pražském hradě, při kterém prezident státní vyznamenání udílí.

„Názor neměním.“ Český psychiatr po výpadu na Gretu skončil a zmínil parazity

I když Zeman chtěl původně ceremoniál i přes špatnou situaci kolem epidemie zachovat, rozhodl se nakonec na doporučení zástupců vlády a zejména ministra zdravotnictví Romana Prymuly svůj úmysl změnit. Vyznamenání vybraným osobnostem ve středu udělil, převezmou ho ale až za rok.Také přečtěte

Karlovarsko jde přes České Budějovice, doma velkého rivala porazilo

Karlovarský smečař Marcel Lux přihrává míč pod dohledem Lukáše Vašiny. | foto: Jiří Seidl, MF DNES …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *