Web zprávy

Ředitel Památníku Karla Čapka Zdeněk Vacek: Výstavou připomínáme drama R.U.R.

Co všechno mohou lidé na výstavě vidět?

V autentických prostorách Strže, Čapkova oblíbeného letního sídla, připomínáme drama R.U.R. v zajímavých souvislostech, hlavně jeho skutečně mezinárodní věhlas. Například to, že ve hře jako mladý herec na Broadwayi debutoval hvězdný Spencer Tracy nebo že role robota byla první v kariéře britského herce Sira Michaela Cainea.

Málokdo ví, že R.U.R. bylo první sci-fi odvysílané v dějinách televize, v celosvětovém měřítku. BBC je natáčela již na jaře 1938. Nebo že v USA vláda dotovala představení s loutkami robotů v rámci boje s nezaměstnaností.

Nepůjde tedy jen o věci, které se vážou právě k Čapkově hře?

Rozhodně ne. Kromě řady zajímavých informací a málo známých fotografií budou k vidění také cizojazyčná vydání této hry, dále pamětní medaile, kterou ke sto letům R.U.R. vytvořila jablonecká Česká mincovna, a dětské návštěvníky přivítá virtuální figurka původního robotka z doby Karla Čapka. Prostřednictvím dotykové obrazovky prověří jejich znalosti o robotice.

Karel Čapek jako autor R.U.R. v karikatuře svého bratra Josefa

Foto: archiv památníku Karla Čapka

Chcete i touto výstavou Památník oživit?

Působím v Památníku od letošního ledna. Čelíme již druhé vlně koronaviru, nicméně daří se nám času využít k přípravě a realizaci řady pestrých akcí. Jedná se již o třetí letošní výstavu. Připomněl bych i letní otevření původní Čapkovy garáže včetně zaparkované předválečné škodovky. A o svých knihách besedovali Alena Mornštajnová a profesor Martin C. Putna. Tím výčet zdaleka nekončí.

Jak se vám vlastně daří?

Letošní rok je ve všech ohledech atypický, vývoj nelze předpovídat. Pochopitelně improvizujeme, ale snad ne neúspěšně. Výpadek školních výprav i seniorů, kteří patří k rizikovým skupinám, jsme samozřejmě pocítili, ovšem mile nás překvapil větší počet jednotlivců, dvojic a rodin, které tráví více volného času v Česku a přilákal je pestrý program Památníku.

Lidé tedy chodí?

Na září jsme soustředili kulturní akce, jejichž pořádání jsme na jaře a počátkem léta byli nuceni odložit. Na sobotu 26. září odpoledne připadá zahájení výstavy Cesta do hlubin robotovy duše, která u nás bude k vidění do konce února.

Pokud koronavirus dovolí, uskutečníme i sérii přednášek na téma Koníčky Karla Čapka, jsou plánovány na sobotu 10. října. Do interiéru Památníku je pochopitelně vstup pouze s rouškou či ochranným štítem, ale k dispozici je také, v otevírací době areálu, volně přístupná zahrada a již zmíněná garáž. Velké oblibě místních obyvatel i turistů a cyklistů se těší též bistro s krásným posezením pod stromy.

Také přečtěte

V Rakousku už plánují otvírání zahrádek a návrat dětí ke sportu

Až v dubnu má opět ožít kultura a rovněž turistika. Teprve v příštím měsíci lze …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště