Web zprávy

Respirátory pro důchodce: Ochrání je dovoz z Číny? Hamáčel tasil certifikát

Kromě pochybností týkajících se toho, jak bylo s rouškami pro důchodce manipulováno na poštách se objevují i pochybnosti k respirátorům. Ty totiž lidem starším 60ti let vláda také poslala.

Značka o zdravotní nezávadnosti chybí

Hned, když se balíčky začaly ve schránkách seniorů objevovat, všimli si někteří, že označení CE nemá přesnou podobu, jakou by mělo mít. Písmena CE mají označovat výrobky, které splňují příslušné evropské předpisy ohledně zdraví, bezpečnosti a ochrany životního prostředí.

Jde o zkratku z francouzského „conformité européenne“. Umožňuje například volný pohyb výrobků na evropském trhu. „Než nějaký výrobce, či dovozce může legálně označit svůj výrobek, musí projít poměrně složitým procesem,“ uvádí server Kverulant. Označení však neznamená, že by byl výrobek vyrobený v Evropě.

Koronavirus ONLINE: Stav nouze v Česku? Vojtěch to vládě nenavrhne, své řekl i Hamáček

Už v minulosti se ale objevilo několik výrobků, které mají na obalu také napsaná písmena CE, ale v jiné grafické podobě. Písmena jsou u sebe blíž než v logu evropského označení. Tento malý a snadno přehlédnutelný rozdíl má ale velký význam. Značí zkratku China Export. „Pro její podobnost a absenci jakékoliv certifikace je obvykle považována za agresivní marketingový útok na spotřebitele zvyklého na označení CE,“ vysvětluje Kverulant.

Rozdíl v grafickém zpracování značky CE, která ukazuje, že výrobek vyhovuje evropským předpisům a označení CE, které značí pouze výrobek dovezený z Číny.Rozdíl v grafickém zpracování značky CE, která ukazuje, že výrobek vyhovuje evropským předpisům a označení CE, které značí pouze výrobek dovezený z Číny. | Kverulant

A právě to je případ respirátorů, které dostali čeští senioři. Na těch jsou písmena C a E blíž u sebe, než tomu má být u označení zdravotní nezávadnosti.

Vojtěch nevěděl a bránil se: Nakupoval „asi“ Hamáček

Jak ve vysílání České televize upozornil moderátor Václav Moravec, podle odborníků chybí certifikát, který by odpovídal funkčnosti respirátoru FFP2. Ptal se tak, zda respirátor opravdu důchodce ochrání.

„Tyto respirátory nenakupovalo ministerstvo zdravotnictví, nakupovali je asi pravděpodobně kolegové z ministerstva vnitra,“ bránil se hned ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). To zda jsou veškeré parametry splněny, nedokázal říct.

Po důchodcích se roušek od vlády dočkají i postižení a lidé v invalidním důchodu

„Skutečně vám teď nedokážu tady na místě říci, jestli tento respirátor vše splňuje. Doufám, že, a to musí odpovědět hlavně ministerstvo vnitra, které ty respirátory nakupovalo, že ano. Pokud nikoliv, tak by to samozřejmě asi bylo problematické,“ řekl v ČT ministr zdravotnictví Vojtěch.

Jak Vojtěch řekl, to zda jsou respirátory rozesílané důchodcům vyhovující s ním jako ministrem zdravotnictví nikdo neřešil. „My jsme na vládě pouze řešili otázku, že se tyto ochranné prostředky budou distribuovat, ale nic dalšího vlastně s námi konzultováno v tomto směru nebylo,“ přiznal s tím, že on a jeho ministerstvo odpovídá pouze za respirátory, které nakupoval jeho resort. Právě respirátory za čtvrt miliardy musel Vojtěchův resort reklamovat, protože nebyly dostatečně kvalitní – jak ukázaly testy.

Vojtěchovy drahé kšefty: Respirátory za miliardu koupilo ministerstvo přes firmu bez zaměstnanců

Testy byly v dubnu, ukázal Hamáček

O hodinu a půl později už na twitteru zmíněný ministr vnitra Jan Hamáček psal, respirátor pro důchodce jsou v pořádku. „Respirátory distribuované občanům jsou plně v souladu s doporučením EU 2020/403 a předpisy ČR,“ uvedl.

Podle Hamáčka tyto ochranné pomůcky prošly na začátku dubna testy v notifikovaném pracovišti. Konkrétně šlo o Výzkumný ústav bezpečnosti práce, který testoval i respirátory nakoupené ministerstvem zdravotnictví. Uvedl také, že respirátory by měly vysoko překračovat úroveň ochrany pro standard FFP2.

K tomu Hamáček zveřejnil i dva dokumenty. Jedním je potvrzení, že čínský výrobce předložil výrobek k posouzení a druhým je protokol o zkoušce. 

„U tohoto výrobku byly ověřeny pouze vybrané vlastnosti související s jeho ochrannou funkcí,“ předesílá v dokumentu Jiří Tihlon, vedoucí Oddělení zkušebnictví a certifikace Výzkumného ústavu bezpečnosti práce a dodává, že dále přihlíželi k dokumentaci, které výrobce dodal.

Závěr je však jasný – respirátor odpovídá kategorii 2. „Na tomto podkladě, v situaci, kdy je silný tlak na dodávky prostředky na ochranu dýchadel a na základě Doporučení Komise (EU) 2020/403 lze konstatovat, že uvedený výrobek zajišťuje odpovídající úroveň ochrany zdraví a bezpečnosti v souladu se základními požadavky stanovenými v nařízení (EU) 2016/425,“ uvádí ústav v dokumentu z 10. května tohoto roku.Také přečtěte

ONLINE: Vláda schválila odměny za boj s covid-19. Dostanou je zdravotníci i pracovníci sociálních služeb | iROZHLAS

Pracovníci v sociálních službách dostanou za svou práci od podzimu v dalších vlnách epidemie koronaviru …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště