Web zprávy

Restaurace a hospody: Zavřít musí nově ve 20:00, u stolu jen 4 hosté. Prymula řekl, proč

Provoz barů a restaurací omezilo mimořádné opatření už dříve. Od tohoto pondělí platí, že u jednoho stolu může v restauracích sedět nejvýš šest lidí, podniky pak musí mít ve 22:00 zavřeno. Do svých prostor navíc mohou vpustit jen tolik lidí, kolik mají míst k sezení.

Nyní přichází další omezení. Od pátku 9. října musí hospody a restaurace zavřít do 20:00. U jednoho stolu pak může sedět nanejvýš čtveřice hostů naráz.

Prymula: Na večeři ano, ale netrávit tam volný čas

„Je omezena otevírací doba na čas do 20 hodin. Ten důvod je zřejmý. Chceme, aby se lidé mohli v těchto zařízeních vystravovat, tzn. aby tam mohli jít i na večeři, ale nechceme, aby tam trávili volnočasový program, tzn. nebudou tam ani ty wifiny a chceme skutečně, aby tam trávili dobu minimální,“ řekl ve čtvrtek ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Jde tak o další výrazné omezení v českém pohostinství, řada podniků přitom stane před otázkou, zda se jim vyplatí vůbec otevřít.

V obchoďácích na jídlo jen ve dvou lidech

Vypínání wi-fi pro hosty nebude jen případem restaurací a hospod. Vláda se také dohodla, že v obchodních centrech budou muset podniky, kde se jí, rovněž vypnout wi-fi. Sedět tam budou moct lidé navíc jen po dvou. Omezení pro obchodní centra má začít platit v pondělí. Jeho cílem je podle ministra omezit kontakty mezi mladými lidi, kteří se v těchto místech ve volném čase shromažďují.

6 lidí u stolu v hospodě a prezenční listiny? Stárek: Hosté se bojí a hrozí vyhazovy

Prymula uvedl, že omezení služeb v jídelních službách v obchodních centrech navazuje na opatření přijatá ve školství, kde bude ve větší míře využívána distanční výuka. Podle něj je třeba zamezit těsným kontaktům dětí a mládeže, protože jsou častým zdrojem nákazy koronavirem.

Restaurace byly uzavřeny už na jaře, nejprve mohly prodávat jen z okénka, poté se postupně otevřely zahrádky a 25. května mohli znovu hosté i do jejich vnitřních prostor.

Restauratéři zuří: Nepřinášíme riziko, přijdeme o tržby

Prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek už dříve pro Blesk Zprávy uvedl, že restauracím nezbyde nic jiného, než kvůli podobným opatřením propouštět.

„Trváme na tom, že když se dodržují opatření. Tedy, že se dodržují rozestupy mezi stoly, nosí se roušky a dezinfikují stoly, tak to není hlavním zdrojem nákazy. Chození do hospody není největším rizikem, jak je to nyní prezentováno. Chceme, aby podmínky byly nastaveny rozumně a klidně trvale. Nemá se to měnit každý týden, protože se v tom pak na závěr nevyzná zákazník, ani samotný provozovatel,“ řekl Stárek Blesku. 

Restaurační a kulturní zařízení jsou méně riziková z hlediska šíření nákazy, vláda by omezení měla zdůvodnit a představit kompenzace, míní Svaz obchodu. 

Koronavirus ONLINE: Prymula „zmrazil“ kulturu i volný čas Čechů. Část školáků zůstane doma

V době po 20:00 se gastronomických provozech vytvoří zhruba 50 až 60 procent tržeb a 80 procent spropitného pro personál. „Je to boj o ekonomické přežití. Už teď to děláme hlavně kvůli lidem, abychom jim zachovali práci,“ dodává Luboš Kastner, který je spolumajitelem skupiny Hospodska a který je členem Asociace malých a středních podniků ČR.

Kastner upozorňuje, že se budou po zavírací době u hospod tvořit hloučky lidí, které budou větší, než kdyby zavíraly později.

Asociace: Ve foodcourtech lidé tráví méně času než v restauracích

Ve stravovacích zónách obchodních center tráví lidé výrazně méně času než v klasických restauracích. Přesto majitelé a provozovatelé nákupních center rozumějí mimořádným opatřením proti koronaviru a dohodli se s vládou na omezení sedících u jednoho stolu na dva lidi, sdělil předseda českého výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček.

V tzv. foodcourtech budou od pátku moci u jednoho stolu sedět nejvýše dva lidé. V restauracích budou moci ke stolu usednout až čtyři hosté. Podle Kubíčka se ale lidé v restauračních zónách v nákupních centrech zdržují v průměru 20 minut. Prostory center jsou podle něj výrazně lépe větrány a mají vysoké stropy. „I nadále bude dodržování rozestupů hlídat pověřený člen personálu,“ uvedl dále Kubíček.

 Také přečtěte

Očkování: Pfizer přiškrtil dodávky do EU, zasáhne to i Česko. Země volají po nápravě

„Dostali jsme tuto zprávu dnes krátce před 10:00. Očekávali jsme ve třetím týdnu (příští týden) …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *