Řidiči přijdou o své řidičáky, mají jedinou možnost. Co platilo, už neplatí!


Řidiči přijdou o své řidičské průkazy, mají jedinou možnost. To, co dosud platilo, už platit nebude, všichni musí na úřad.

Problém, který se jednou za čas týká každého řidiče. Věc je jasná, každý, kdo řídí motorová vozidla, musí mít platný řidičský průkaz. Jde o platnost řidičského průkazu. Ten, kdo je držitelem řidičského oprávnění skupiny B, B1, dále AM, A1, A2, A nebo T, měl by vědět, že jeho řidičský průkaz je vydán s dobou platnosti na 10 let. U ostatních kategorií to je jinak. Držitelé skupin C1, C, D1, D, C1+E, C+E, D1+E nebo D+E mají řidičský průkaz s platností na 5 let.

Bez řidičáku za volantem, to je o pokutu. Řidiči na to nedbají

Řidič, který nemá při řízení motorového vozidla platný řidičský průkaz, se dopouští přestupku proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích. Za jízdu bez platného řidičského oprávnění je pokuta na místě 2 000 korun, ve správním řízení 2 500 korun. U našich polských sousedů mají aktuálně problém. V Polsku platit nová legislativa ohledně řidičských průkazů, což způsobilo značný rozruch mezi řidiči.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Nová pravidla stanovují, že řidiči s průkazy, které jsou starší než 15 let, musejí své průkazy vyměnit za nové. Tato změna má za cíl zvýšit bezpečnost na silnicích a zajistit, že řidiči budou mít aktuální a platné řidičské průkazy. Jak se tato nová opatření promítají do života řidičů a kdo by se měl na tyto změny připravit? Opatření mají zajistit, že řidiči budou mít aktuální dokumenty, která odpovídají moderním bezpečnostním standardům.

Asi to lze chápat i tak, že je třeba vyměnit staré doklady za nové i z hlediska jejich normě stanovené EU standardům. Mnoho řidičských průkazů v Polsku bylo totiž historicky vydaných s platností na dobu neurčitou. To znamená, že řidiči nemuseli po létech myslet na svou způsobilost k řízení. Opatření bylo kritizováno, protože řidiči mohli řídit i s průkazy, které byly již zastaralé a neodpovídaly současným normám. To se tedy teď změní.

Neomezená platnost je minulostí, teď řidiči musí znovu na úřad

Nové nařízení vstoupí v platnost v roce 2028 a proces výměny starých řidičských průkazů za nové by měl trvat až do roku 2033. To znamená, že tisíce polských řidičů budou muset provést tuto výměnu v průběhu několika let. Pokud se řidiči nebudou řídit těmito novými pravidly, budou čelit vysokým pokutám a dočasnému zákazu řízení. Důležité je také zdůraznit, že řidiči, kteří mají aktuální lékařské testy, nebudou muset znovu podstupovat lékařské prohlídky. Stačí vyplnit potřebné formuláře a je to, nový řidičský průkaz bude vydán bez problémů.


iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

To by mělo usnadnit proces pro řidiče, kteří si udržují své zdraví a jsou v souladu s lékařskými požadavky. Co se týče finanční stránky výměny řidičského průkazu, v současné době je v Polsku cena za vydání nového průkazu v přepočtu 500 Kč. Je s podivem, že u nás je prodloužení řidičského průkazu zdarma. Pouze pokud chce řidič vyměnit průkaz ve zrychlené formě do 5 dnů oproti standardním 20, zaplatí 700 Kč. Relativně nově lze žádost o výměnu řidičského průkazu elektronickou cestou.