Web zprávy

Roman Prymula: Divadla, kina, zoo i posilovny zavřou na 14 dní

Omezena bude i činnost restaurací. U jednoho stolu budou moci sedět nanejvýš čtyři lidé, podnikatelé v pohostinství budou muset zavřít nejpozději ve 20 hodin večer.

Přísnější pravidla platí v jídelních koutcích v obchodních centrech. Zde budou lidé smět sedět nanejvýš po dvou, bude zde také muset být vypnutá wi-fi. Podle ministra zdravotnictví se tak má dosáhnout toho, aby se zde lidé „zbytečně nezdržovali“.

Provoz úřadů se na příští dva týdny omezí na dva dny v týdnu, vždy na pět hodin.

Nárůst počtu případů covidu v ČR podruhé v řadě překonal rekord

Už od pátku platí čtrnáctidenní zákaz činnosti pro posilovny, fitness centra, vnitřní bazény či koupaliště. Opatření se týká i profesionálního sportu. „Co se týká speciálních výjimek, je možnost sehrání mezistátních zápasů, ale bez diváků a v omezeném režimu,“ uvedl Prymula.

Střídání po týdnu

Od pondělí přechází na distanční vzdělávání všechny vysoké školy, výjimkou je praktická výuka v lékařských oborech, oznámil ministr zdravotnictví Robert Plaga. Výuka na dálku se bude týkat i všech středních škol. Na druhém stupni základních škol se budou třídy v prezenční výuce ve školách střídat po jednom týdnu, druhý týden se budou učit na dálku, dodal Plaga.

„Situace, která v těchto dnech nastala, je natolik alarmující, že jsem strategii musel změnit,“ řekl Prymula. „Narážíme na to, že opatření nejsou celoplošně uplatňována,“ dodal s tím, že mnoho lidí již vyhlášená opatření nerespektuje. Problémem podle něj nesou vysoké počty nakažených, ale rostoucí počet případů vyžadujících hospitalizaci a stále více obětí koronaviru.

Hospoda je klíčovou součástí naší kultury, říká šéfka komunikace Prazdroje Kalousová

Podle Prymuly se vláda snažila opatření nastavit tak, aby co nejméně zasáhla dominantní sektory ekonomiky. A podnikatele v těch oblastech, které budou omezeními poškozeny, hodlá odškodnit, dodal.

Úplný lockdown nelze vyloučit

Opatření budou platit 14 dní. Poté je vláda vyhodnotí a rozhodne o tom, zda je bude prodlužovat. Prymula připustil, že pokud bude počet nakažených nadále rychle narůstat, může dojit i k úplnému „lockdownu“.

Opatření proti koronaviru: Volnočasové aktivity a kultura se v Česku na 14 dní omezí

Vláda novými opatřeními reaguje na vývoj epidemie nemoci COVID-19. Nárůst počtu nových případů ve středu podruhé v řadě překonal dosavadní rekord a navíc se poprvé dostal nad pětitisícovou hranici. Původně měla vláda opatření proti COVID-19 projednat v pátek, na kdy také Prymula avizoval vyhlášení zpřísněných pravidel. 

Dopoledne o strategii boje proti koronaviru mluvili s předsedy opozičních stran premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Opozice kritizuje vládu za špatnou komunikaci o přijímaných opatřeních. Další restrikce jsou nezbytné, kabinet ale musí podle ní v zasažených oborech kompenzovat vzniklé ztráty.Také přečtěte

Potřebujeme testovací centra v českém příhraničí, apelují pendleři

Proč se o víkendu tvořily na hranicích fronty? Pendlerů je hodně a musí stihnout testy. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *