Web zprávy

Roman Prymula: Končící ministr a další bojovníky s covidem vyznamenal Zeman

Právě kvůli koronavirovým nařízením a kvůli obavám z šíření koronaviru musel Hrad ceremoniál odložit. Tomu se nejprve prezident Miloš Zeman snažil vyhnout a prakticky do poslední chvíle si stál za tím, že ceremoniál na Pražském hradě uskuteční v omezeném počtu a s dodržením základních pravidel, jako jsou roušky a rozestupy. I od této varianty Zemana nakonec odradil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Před ním se o to marně pokoušeli třeba předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Koronavirus ONLINE: Zákaz vycházení startuje, 6624 hospitalizovaných v ČR a Klaus přestřelil

Prymula získal nejvyšší vyznamenání za první vlnu

Jak v Blesku oznámil, tak i udělal. Právě profesor a epidemiolog Roman Prymula je jedním z vyznamenaných. Prezident mu za mimořádné zásluhy o stát propůjčil Řád bílého lva občanské skupiny I. třídy. Toto nejvyšší státní vyznamenání se neuděluje, ale právě propůjčuje.

Roman Prymula se věnuje zejména problematice imunizace a vakcín. V letech 2009 až 2016 byl ředitelem Fakultní nemocnice v Hradci Králové, poté mezi lety 2017 až 2020 působil jako náměstek ministra zdravotnictví, předsedal Ústřednímu krizovému štábu aktivovanému kvůli pandemii onemocnění covid-19.

I v Africe to dělají líp. Forejta nadzvedlo Prymulovo sezení u slibu, zmínil i teroristy

V září 2020 ho prezident Miloš Zeman jmenoval ministrem zdravotnictví. Učinil tak na návrh premiéra bezprostředně poté, co na post rezignoval tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jak už Zeman dříve řekl, vyznamenává Prymulu zejména proto, že se významnozu měrou zasloužil o zvládnutí první vlny epidemie v České republice.

V posledních dnech se přitom řeší Prymulova kauza, kterou odstartovaly fotografie v deníku Blesk. Ty ministra Prymulu ukazují, jak vychází z restaurace, která měla být dle vládního nařízení uzavřená. Prymula na fotografiích míří a usedá do vládní limuzíny, a to bez roušky. Kvůli tomu podal premiér Andrej Babiš Zemanovi návrh na jeho odvolání, nyní už ale prezident tak rychle nekoná. K výměně v čele resortu má dojít až téměř týden poté, co Babiš řekl, že Prymula má skončit. Za otálení prezidenta někteří kritizují.

Zeman a 38 metálů: Prezident ocenil Gotta, Prymulu, Trávníčka, veterány i „kámoše“ z hotelu

Šnajdárek vede Chytrou karanténu

Mezi dalšími vyznamenanými je plukovník a inženýr Petr Šnajdárek. Stojí za projektem tzv. Chytré karantény a je zároveň vedoucí oddělení systému velení a řízení armády na operačním odboru sekce plánování schopností Ministerstva obrany. Šnajdárek dostane Medaili Za zásluhy. Vyhověl tak návrhu ministerstva obrany.

Pomalé trasování a šíření covidu? Hygieny mají málo lidí, nepomohly ani peníze navíc

Od roku 2006 se Šnajdárek věnuje zejména akvizičním, výzkumným a vývojovým projektům a řeší rozvoj v oblasti systémů velení a řízení, použití a implementace nových technologií, softwarových nástrojů. Zúčastnil se dvou zahraničních operací v Afghánistánu (2009 a 2011). V roce 2015 zaváděl v Afghánistánu první českou jednotku bezpilotních systémů (dronů). V rámci nasazení do zahraničních operací zaváděl nové technologie k podpoře operační činnosti jednotek a jejich ochraně.

Tisková konference k projektu Chytrá karanténa za účasti Adama Vojtěcha (za ANO), Andreje Babiše (ANO), Romana Prymuly, Jarmily Rážové a plukovníka Šnajdárka. (7. května 2020)Tisková konference k projektu Chytrá karanténa za účasti Adama Vojtěcha (za ANO), Andreje Babiše (ANO), Romana Prymuly, Jarmily Rážové a plukovníka Šnajdárka. (7. května 2020) | Úřad vlády ČR

V česku zavedl také elektronickou žádanku na test na koronavirus. Pracoval také na nástroji, který umožňuje vyhodnocovat soušasnou situaci. Na základě toho se pak přijímají nová opatření pro zabránění šíření onemocnění covid-19.

Pomáhala i zdravotní sestřička s rakovinou

Vznamenanou „ženou z lidu“ je Jana Březinová. Medaili Za hrdinství získala zdravotní sestra v důchodu za to, že vypomáhala v Litomyšlské nemocnici v období covidu.

Ve zdravotnictví pracovala celý život a vystřídala několik oddělení. Sama prodělala rakovinu plic a o jeden plicní lalok přišla. I přesto se vrátila mezi sestry do nemocnice v Litomyšli a v současné krizové situaci zapříčiněné pandemií koronaviru stále pomáhá.

Směšné odměny do první linie: Pro doktorky 35 korun místo pětistovky, pečovatelky čekají

„Nabídli mi, abych si přibrala nějaké služby navíc, tak jsem na to samozřejmě kývla, protože je ten čas, kdy se má pomáhat. Kdo jiný by měl pomáhat než ženská, která dělá celý život zdravotní sestru. Moje děti o mě mají strach, to je logické. Na mém pracovišti je ale vynikající kolektiv. Vycházejí mi vstříc,“ říká vyznamenaná Jana Březinová.

Tým virologa Cihláře vyvinul Remdesivir

Stejně jako Šnajdárek získal Medaili Za zásluhy český biochemik a virolog, viceprezident pro virologii americké společnosti Gilead Sciences Tomáš Cihlář. Jeho vyznamenání Zemanovi navrhli poslanci.

Český virolog Tomáš CihlářČeský virolog Tomáš Cihlář | Nadační fond Neuron

Medaili za zásluhy o stát v oblasti vědy mu prezident Miloš Zeman uděluje zejména za to, že se jako vědecký pracovník zabýval vývojem antivirotik na bázi nukleotidových analogů, zejména přípravku Viread, který se stal hlavním lékem proti infekci HIV.

Cihlář vede tým téměř stovky vědců pracujících na výzkumu nových látek pro léčbu mnoha virových onemocnění, podílel se na vývoji přípravku Remdesivir původně určeného k léčbě eboly. Ten se ukázal jako potenciálně účinný k léčbě koronavirové infekce covid-19. Tímto experimentálním lékem léčili i amrického prezidenta Donalda Trumpa.

Policejní náměstek nechal hlídat hranice před migranty

Medaili Za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů od Zemana dostane i první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Ten u policie pracuje  let a prošel si všemi stupni řízení uniformované policie od obvodního oddělení až po policejní prezidium.

Do roku 2008 vykonával službu ve Východních Čechách na Okresním ředitelství policie v Náchodě a na Oblastním ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie v Hradci Králové. Na podzim 2008 byl ustanoven do funkce náměstka ředitele Krajského ředitelství police hlavního města Prahy, které následně v letech 2011–2014 sám řídil. Od dubna 2014 vykonává funkci 1. náměstka policejního prezidenta.

Šikana v Zemanově ochrance? Její šéf neporušil zákon, uzavřela policie

Vondrášek během své kariéry velel řadě rizikových bezpečnostních opatření na území hlavního města Prahy, řídil opatření k znovuzavedení kontrol na státních hranicích v době kulminace migrační krize v roce 2015 a významnou měrou se podílel na protiteroristických opatřeních České republiky na jaře 2016 a v letech následujících. Během koronavirové krize na jaře 2020 byl klíčovým členem řízení resortu Ministerstva vnitra, aktivně se účastnil jednání Krizového štábu ministra vnitra a podle Zemana se velkou měrou se zasloužil o zvládnutí první vlny pandemie.

Plukovník Miklós je u hasičů 17 let

Za zásluhy o stát dostane medaili i náměstek generálního ředitele HZS ČR pro prevenci a civilní nouzovou připravenost plukovník a inženýr Daniel Miklós. 

Náměstek generálního ředitele HZS ČR pro prevenci a civilní nouzovou připravenost Daniel Miklós.Náměstek generálního ředitele HZS ČR pro prevenci a civilní nouzovou připravenost Daniel Miklós. | HZS ČR

„Únikovka“ smrti i v Česku? Hasiči objevili problémy u dvou třetin, čeká je flastr

Ten na generální ředitelství HZS ČR nastoupil hned po vysoké škole a v roce 2003 začal pracovat v sekci prevence a civilní nouzové připravenosti. Nejprve od roku 2007 vedl oddělení krizového řízení a pak byl v letech 2016 až 2017 ředitelem odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení. Náměstkem generálního ředitele HZS ČR pro prevenci a nouzovou připravenost je od dubna 2017. Během koronavirové krize na jaře 2020 byl podle Hradu klíčovým členem řízení resortu Ministerstva vnitra, aktivně se účastnil jednání Krizového štábu ministra vnitra a velkou měrou se zasloužil o zvládnutí první vlny pandemie.Také přečtěte

COVID programy: Systém pro žádosti nefunguje, vyhořel server

Dodavatel podle Havlíčka potvrdil, že systém je opět připraven. Současně s opětovným spuštěním příjmu žádostí …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *