Romská koalice kritizuje kontroly ubytoven v Jablonci. Jsou nehumánní, tvrdí


Takhle ne! Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje (KRRLK) se ohradila proti kontrolám ubytoven, které provedli policisté a úředníci v Jablonci nad Nisou. Magistrát však bude v kontrolách pokračovat.

Policisté, strážníci, hasiči, hygienici, veterináři a pracovníci magistrátu společně zkontrolovali několik ubytoven v Jablonci nad Nisou

|
Foto: PČR

Ostrou reakci vyvolaly kontroly tří ubytoven v centru Jablonce. Ve čtvrtek minulého týdne na ně vyrazili policisté spolu s kolegy z cizinecké policie, strážníky, hasiči, hygieniky, členy veterinární správy a úředníky z oddělení sociálně právní ochrany dětí a stavebního úřadu. Ti všichni absolvovali kontroly na základě stížností místních obyvatel. A také na apely sdružení Jablonec – město proti násilí.

„Považujeme tuto akci za zcela nehumánní, neetickou a nevhodnou. Tyto kontroly vzbuzují obavy, prohlubují stereotypní rozdělování lidí dle společenského statusu či postavení, přispívají k uzavírání se už sociálně vyloučených osob či ohrožených sociálním vyloučením mezi sebe v důsledku pocitu frustrace a nepřijímání,“ sdělil ředitel KRRLK Ján Lányi.

Vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková

Lucie Fuková: Dezinformátoři u Romů uspěli s covidem, nyní s Ukrajinci

Policisté a úředníci kontrolovali poměry třeba v nechvalně známé ubytovně Neptun. „Byli jsme před časem sami i uvnitř ubytovny. Na chodbách nepořádek, odpadky, mezi tím hrající si děti, vyskládaný nábytek,“ přiblížil zakladatel iniciativy Jablonec – město proti násilí Jiří Pešat.

Podobně hodnotí situaci kolem ubytovny i místní obyvatelé. „Ubytovna Neptun, kde opravdu žijí lidé, kteří nedodržující snad ani základní hygienické návyky, se přitom nachází v blízkosti základní školy. To je na tom asi nejhorší,“ přiblížila Valerie, jedna z obyvatelek sousedících domů.

Koalice romských reprezentantů nicméně tvrdí, že kontroly jsou namířené obzvláště na Romy, kteří se tak cítí šikanováni. „Je řada osvědčených metod a nástrojů, které vedou k podpoře inkluze na obci, prevenci a k eliminaci vyhrocení vzájemného soužití, nicméně tento způsob mezi tyto metody rozhodně nepatří,“ popsal Lányi.

Český prezident Petr Pavel

Demonstrace kvůli úmrtí Roma v Brně? Nebylo to šťastné, domnívá se Pavel

KRRLK apeluje otevřeným dopisem na magistrát města, aby rozvinul například spolupráci Agenturou pro sociální začleňování. Ve strategických dokumentech města Jablonec je její oblast působení vymezena zejména na dluhovou a bytovou problematiku.

„Dále apelujeme na to, aby město hledalo inspiraci v činnostech, jež byly v jiných obcích realizovány v oblasti sociálního začleňování a měly pozitivní výsledky a dopady na celou společnost,“ doplnil Lányi.

Prověřili 180 lidí

Kontroly ubytoven jsou nicméně zákonným opatřením. Policisté se při nich zaměřují především na kontroly oprávněnosti pobytu cizinců a pátrání po osobách. Tak tomu bylo i při čtvrteční kontrole v Jablonci.

„V jedné z kontrolovaných ubytoven policisté například zjistili porušení povinnosti ubytovatele podle zákona o pobytu cizinců a v druhé ubytovně nedostatky při vedení domovní knihy, což bylo kvalifikováno jako přestupek, který budou policisté i nadále šetřit,“ uvedla mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová. Během této akce policisté zkontrolovali téměř 180 osob, z toho více než 50 cizinců.

Pietní shromáždění u Janáčková divadla v Brně k uctění památky pobodaného romského mladíka.

Pieta za mrtvého Roma v Brně: Když jde o vraždu, jsme barvoslepí, říkali lidé

„U některých ubytovaných v jedné z ubytoven zjistili pracovníci z krajské hygienické stanice nevhodné hygienické podmínky. Zjištěnými nedostatky se budou i nadále zabývat,“ dodala Sochorová.

Na území Jablonce se v současné době nachází devět ubytoven, které mají schválený provozní a hygienický řád, což ubytovaným umožňuje pobírat dávky hmotné nouze.

Kontroly budou pokračovat

Podobné kontroly mají pokračovat. „Vzhledem k tomu, že si občané na tato místa opakovaně stěžují, rozhodně není čtvrteční kontrola ojedinělou. I v následujícím období se budou akce podobného rozsahu na území města opakovat,“ sdělil jablonecký primátor Miloš Vele, který kontroly inicioval.