Web zprávy

Ropný gigant Exxon Mobil propustí 14 tisíc lidí kvůli koronaviru i špatnému načasování expanze | iROZHLAS

Exxon Mobil propustí ve Spojených státech na 1900 zaměstnanců a celosvětově by mohl zrušit až 14 tisíc pracovních pozic, což představuje 15 procent jeho pracovní síly. Ve čtvrtek to uvedl mluvčí firmy Casey Norton. Americký ropný gigant se potýká s poklesem poptávky po energiích v důsledku koronavirové krize.Washington

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítExxon Mobil propustí ve Spojených státech na 1900 zaměstnanců. | Foto: Jim Young | Zdroj: Reuters

Exxon Mobil ztratil v prvních šesti měsících roku téměř 1,7 miliardy dolarů (skoro 40 miliard Kč) a očekává se, že v pátek vykáže další čtvrtletní ztrátu. Společnost podle agentury Reuters doplácí také na špatně načasovanou expanzi a na sázky na nová těžební pole. Firma se nyní pokouší udržet si dostatek hotovosti a zachovat výplatu dividendy.

Už počátkem tohoto měsíce podnik oznámil, že propustí i 1600 lidí ve svých dceřiných společnostech v Evropě. Exxon Mobil má pobočku i v České republice, kde loni pracovalo asi 1200 lidí. Místa společnost ruší i v Austrálii.


Návrat českého hospodářství na úroveň před koronavirem? Až v roce 2023, odhadují ekonomové


Číst článek

Tisíce lidí propouštějí v reakci na pokles poptávky vyvolaný pandemií i konkurenti Exxonu. Britská BP plánuje zrušit 10 tisíc pracovních míst, britsko-nizozemská Royal Dutch Shell 9000 lidí a Chevron se hodlá rozloučit s 6000 zaměstnanci.

Exxon tak propouští méně jak v absolutních číslech, tak v poměru k celkovému počtu zaměstnanců. Fakt, že tato ještě před deseti lety největší firma v akciovém indexu S&P 500, která úspěšně vzdorovala cenovým výkyvům ropy, vůbec propouští, nicméně podle agentury Bloomberg svědčí o její slábnoucí finanční pozici.

Ropný sektor letos prožívá obtížný rok. Ceny černého zlata se dostaly hluboko pod úroveň, kdy se producentům těžba vyplácí.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Má pořádné zpoždění, ale nová šestková nokia se už rýsuje

Nokia model 6.2 představila v září 2019 na veletrhu IFA v Berlíně. I při velmi …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *