Web zprávy

Rošáda v Evropské komisi: Irského europoslance Hogana nahradí McGuinessová

Aby se McGuinnessová mohla ujmout funkce, musí její nominaci schválit Evropský parlament. Europoslanci budou hlasovat také o nových kompetencích pro Dombrovskise, který by měl dohlížet například na jednání o potenciálních obchodních dohodách se Spojenými státy nebo Čínou.

Dombrovskis bude také společně s komisařem pro ekonomiku Paolem Gentilonim dál EK reprezentovat na jednáních euroskupiny, tedy schůzkách ministrů financí zemí platících eurem, doplnila von der Leyenová.

Předsedkyně komise dostala od vlády v Dublinu na výběr ze dvou kandidátů, vedle McGuinnessové ještě dosavadního viceprezidenta Evropské investiční banky Andrewa McDowella.

Dohodu lídrů EU i Babišovy sliby dostanou na stůl europoslanci. Mají problém se škrty

Von der Leyenová ocenila zkušenosti současné místopředsedkyně EP, která je členkou evropského zákonodárného sboru od roku 2004. Nová irská komisařka bude díky nim přínosem pro unijní finanční politiku a přispěje k naplňování priorit, jimiž jsou zvláště přechod k zelené a digitální ekonomice, uvedla šéfka komise.

Hogan odstoupil z funkce po veřejném tlaku kvůli účasti na srpnovém večírku, na kterém se sešlo více než 80 lidí. V Irsku byla přitom v té době ve snaze zabránit šíření koronaviru povolena shromáždění maximálně 50 osob. Hogan také nedodržel povinnou karanténu po příjezdu z Bruselu, a cestou na večírek se ke všemu dopustil dopravního přestupku, když při řízení používal telefon.

McGuinnessová je služebně nejstarší irská europoslankyně

Místopředsedkyně Evropského parlamentu McGuinnessová zasedá v této instituci od července 2004, což je nejdéle ze všech irských poslanců. Je členkou strany Fine Gael, která tvoří součást největší europarlamentní frakce Evropská lidová strana (EPP).

Narodila se 13. června 1959 v Droghedě, v roce 1980 byla první ženou s titulem bakalář přírodních věd z ekonomiky zemědělství na Dublinské univerzitě. V roce 1984 vystudovala účetnictví a finance a začala pracovat v médiích. Byla mimo jiné televizní moderátorkou reality show irské televize Celebrity Farm, psala do Týdeníku irských farmářů a dalších tiskovin se zemědělskou tématikou.

Do Evropského parlamentu ji poprvé zvolili v roce 2004, a poté ještě v letech 2009, 2014 a 2019. Pracovala tu v několika výborech, včetně výboru pro rozvoj zemědělství a venkova a delegace pro vztahy s Austrálií a Novým Zélandem.

V červenci 2014 zvolena viceprezidentkou Evropského parlamentu. Za minulého předsednictví Martina Schulze (do roku 2017) měla na starosti informační politiku, vztahy s médii a s občany, byla předsedkyní pracovní skupiny pro informační a komunikační politiku. V současnosti je mimo jiné členkou parlamentních skupin, které mají na starost ochranu zvířat a práva dětí.

Brusel srazil paty před čínskou cenzurou dopisu o koronaviru. Europoslanec: Ať padají hlavy

V listopadu 2016 se ucházela o úřad předsedy Evropského parlamentu, získala druhý nejvyšší počet hlasů, nakonec byl zvolen Antonio Tajani.

V roce 2007 McGuinnessová neúspěšně kandidovala v irských parlamentních volbách, v dubnu 2011 oznámila úmysl ucházet se o úřad irské prezidentky, strana Fine Gael nakonec odhlasovala jinou kandidátku, Gay Mitchellovou.

McGuinnessová je vdaná, jejím manželem je od roku 1994 Tom Duff a mají čtyři děti.Také přečtěte

Lidé nová opatření dodržují, hlásí strážníci. Problémy dělají jen odpůrci nařízení

Pražští strážníci kontrolovali dodržování nových nařízení především v MHD a jejím okolí, odhalili celkem 187 …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště