Web zprávy

Rouškovné samoživitelům, Vystrčilova cesta dělí národ, ukázal průzkum

Z průzkumu, kterého se zúčastnilo 804 dospělých, vyplývá, že nejohroženější skupinou v rámci pandemické krize byli samoživitelé (samoživitelky), rodiny s více dětmi, podnikatelé a senioři. Poslední jmenovaní pak byli podle mínění lidí zasaženi spíše po společenské než ekonomické stránce. 

Zatímco u názoru na situace samoživitelek a rodin s více dětmi panovala mezi dotazovanými jednoznačná shoda, u dopadů koronaviru na situaci podnikatelů a důchodců tomu tak již nebylo. Názory se lišily podle věku respondentů. 

Podle analýzy STEM/MARK může částečná podpora rouškovného pramenit také z neznalosti skutečné výše starobního důchodu. V populaci panuje odhad, že aktuální výše penze se pohybuje v průměru na částce 13 100 korun, ve skutečnosti je to však průměrně přes čtrnáct tisíc.

S rouškovným pro seniory souhlasí více než polovina lidí. (8. září 2020)

S rouškovným pro seniory souhlasí více než polovina lidí. (8. září 2020)

S rouškovným pro seniory souhlasí 56 % oslovených. Jde častěji o ženy, důchodce, lidi bez maturity, s pozitivním postojem k vládě a voliče ANO a ČSSD. Podle šesti z deseti lidí jde v tomto směru o předvolební úplatek či populismus ze strany vlády. 

Rouškovné pro seniory je volební dárek, míní předseda Pirátů Bartoš

Tento názor zastává dokonce i třetina těch, kteří s tímto jednorázovým příspěvkem souhlasí. Jedná se častěji o lidi mladší 60 let, kteří na příspěvek nedosáhnou. Podle šetření zároveň lidé nejčastěji plánují utratit rouškovné za běžné výdaje v domácnosti. 

Průzkum zkoumal také postoj k cestě delegace předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. S cestou souhlasila téměř polovina dotázaných (48 %). Třetina pak s cestou nesouhlasí a obává se, že bude mít zpětná vazba z čínské strany negativní vliv pro Českou republiku. Téměř pětina dotazovaných na cestu nemá názor nebo ji nedokáže zhodnotit. 

Častěji s cestou nesouhlasí lidé starší 60 let. Šetření prokázalo i odlišnou míru souhlasu podle postoje k vládě a opozičním stranám. Ačkoliv vládní představitelé cestu na Tchaj-wan nedoporučovali, přesto s ní souhlasí 43 % těch, kteří mají k vládě pozitivní postoj. Ti, co mají pozitivní postoj k opozičním stranám, cestu schvalují ve dvou třetinách případů (67 %).

Lidé, kteří s cestou souhlasí, častěji uvádí politické argumenty. Nejčastěji se odkazují na suverenitu Česka, podporu Tchaj-wanu nebo na demokracii. U těch, kteří s cestou nesouhlasí, je nejčastěji zmiňován jako argument provokace a ohrožení vztahů s Čínou. Dále cestu označují za zbytečné gesto, osobní zviditelnění a předvolební kampaň.  

Šetření agentury STEM/MARK mezi 804 obyvateli České republiky starších 18 let ukázalo, že rouškovné nebo cesta na Tchaj-wan ovlivnilo rozhodnutí každého desátého, koho volit v nadcházejících krajských volbách.

Také přečtěte

Skončilo vedení Rádia Svobodná Evropa a Hlasu Ameriky napojené na Trumpa

ilustrační snímek | foto: Depositphotos Chaová v pátek odvolala šéfy RFA/RL Teda Lipiena, Rádia svobodná Asie …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *