Web zprávy

Ruský stíhač vlétl nad Dánsko, když pronásledoval americký bombardér


„Beru velmi vážně ruské nepřijatelné narušení dánského vzdušného prostoru. Je naprosto nezbytné, aby všichni – včetně Ruska – respektovali základní pravidla a mezinárodní principy,“ uvedl v úterním oficiálním prohlášení dánský ministr zahraničí Jeppe Kofod.

V reakci na událost si předvolal ruského vyslance v Dánsku. „Bylo jasně řečeno, že se to nesmí opakovat,“ řekl Kofod.

Legendární americký bombardér B-52 brázdil české nebe spolu s gripeny

K incidentu došlo v pátek 28. srpna. Nad Evropou se ten den pohybovaly hned čtyři americké bombardéry B-52. V rámci unikátní mise „Allied Sky“ prolétaly nad územím všech třiceti členských států NATO. Řada spojenců včetně Česka využila přelety bombardérů ke společným cvičením.

K jednomu ze strojů B-52, letícím v mezinárodním vzdušném prostoru nad Baltským mořem, vystartoval ruský stíhací letoun Su-27 z ruské exklávy v Kaliningradu. Americký bombardér pak sledoval až „hluboko do dánského vzdušného prostoru“ k ostrovu Bornholm.

K ruskému stroji vystartovaly dánské pohotovostní stíhačky, ale ruský letoun se otočil zpět. Dánské letouny pak oblast ve vzduchu po nějakou dobu ještě hlídaly.

„Tento incident ukazuje, že Rusko nerespektuje mezinárodní normy a svrchovaný vzdušný prostor spojence,“ prohlásil v reakci velitel amerických vzdušných sil v Evropě Jeffrey L. Harrigian. „Zůstáváme ostražití a připraveni zabezpečit vzdušný prostor NATO 24/7,“ dodal.

Podle velitelství vzdušných sil NATO v německém Ramsteinu (AIRCOM) byl páteční průnik ruského stíhače do dánského vzdušného prostoru „první svého druhu za několik let a naznačuje novou úroveň ruského provokativního chování“. Podobný incident v červenci oznámilo také Finsko.

Ruské ministerstvo obrany narušení vzdušného prostoru odmítlo s tím, že k americkému bombardéru nad Baltem startovaly dva stroje Su-27 k jeho identifikaci, protože se v mezinárodním vzdušném prostoru blížil k ruskému území. „Let ruských stíhaček Su-27 byl proveden v souladu s mezinárodním právem,“ uvedlo ministerstvo.

Podobně Moskva odmítla obvinění z dalšího incidentu, ke kterému došlo během přeletu jiného bombardéru B-52 nad Černým mořem. Podle Pentagonu byl americký stroj „nebezpečným“ a „neprofesionálním“ způsobem pronásledován dvěma ruskými letouny Su-27 nad mezinárodními vodami a ruští piloti opakovaně přeletěli zhruba 30 metrů před kabinou bombardéru.

„Takové chování zvyšuje riziko srážky ve vzduchu, je zbytečné a není v souladu s dobrými letovými zvyky ani mezinárodními pravidly,“ konstatoval Harrigian.

Také přečtěte

Zavřít továrny si nemůžeme ekonomicky dovolit, říká šéf svazu průmyslu Hanák

Někteří experti jako například šéf lékařské komory Milan Kubek mluví o tom, že je třeba …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *