Web zprávy

Rychetský má pravdu a Babiše je nutné vyměnit, zní z opozice

„Pan Rychetský umí věci velmi dobře pojmenovat. Souhlasím s tím, že je pro velkou část společnosti naprostá deziluze, že tady máme po více než třiceti letech od sametové revoluce takového premiéra. Věřím, že se to změní,“ řekl Novinkám šéf KDU-ČSL Marian Jurečka, jehož straně ale Babiš zásadně nevadil jako vicepremiér a ministr financí ve vládě ČSSD, ANO a lidovců v minulém volebním období.

Pokud jde o Babišova možného nástupce v čele Strakovy akademie po následujících parlamentních volbách v říjnu 2021, netají se Jurečka nikterak tím, že by na jeho místě rád viděl předsedu ODS Petra Fialu, s jehož stranou dávají lidovci spolu s TOP 09 dohromady před volbami „konzervativní“ koalici.

„Myslím si, že bychom tam měli mít člověka, který nemá škraloupy z minulosti a nemuseli bychom se za něj stydět. A to Petr Fiala naprosto splňuje. Nedělal politiku 90. let, naopak reprezentuje novou generaci,“ dodal Jurečka.

Podobné naděje logicky sdílí i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Ta uvedla, že Rychetský ukazuje již delší čas, že zůstává věrný polistopadovým hodnotám demokracie a antikomunismu. „Jsem ráda, že máme takového předsedu Ústavního soudu,“ řekla Novinkám.

Sám Fiala pro Novinky pouze stroze uvedl, že s Rychetským souhlasí. Ani on podle svých slov nečekal, že bude mít země třicet let po revoluci šéfa kabinetu, který byl podle archivů agentem StB. „Já taky ne, mluvím o tom už několik let,“ napsal v SMS.

Rakušan: Nechceme lháře či populistu

S výměnou na místě premiéra počítá i předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Ten by tam však raději viděl šéfa Pirátů Ivana Bartoše, s jehož stranou nyní STAN vyjednává o „liberálnější“ koalici.

Hnutí ANO je sice v preferencích dál nejsilnější, podle posledních průzkumů by ale obě uskupení mohla mít šanci společně hnutí ANO porazit.

„Doufáme, že se situace vrátí do normálu a budeme tu mít předsedu vlády, který nemá evidentní střet zájmů či nebude lidem lhát a říkat jednoduchá populistická řešení, ale naopak nabízet určitou vizi,“ řekl Novinkám Rakušan, který narážel mimo jiné na Babišovo podnikání zaparkované ve svěřenských fondech.

Rakušan však zdůraznil, že by se země neměla vracet do „předbabišovské“ éry, ale posunout se dál. „Na české politické scéně je mnoho lidí, kteří by to zvládali lépe než Andrej Babiš, ale samozřejmě bych byl rád, kdyby tím člověkem byl Ivan Bartoš,“ uvedl Rakušan.

Bartoš již dříve v rozhovoru pro Právo připustil, že by se v případě výrazného úspěchu koalice se STAN mohl ucházet se o funkci českého premiéra.

I Bartoš patří ke kritikům Babiše kvůli jeho minulosti, z Rychetského slov ale reagoval hlavně na výhrady, které směřovaly proti vládnímu uzavření hranic na jaře. Odborný názor předsedy Ústavního soudu je podle Bartoše třeba brát s nejvyšší vážností.

„Piráti již od jara tvrdě vystupují proti pokusům vlády zneužívat nouzový stav a omezovat práva občanů,“ napsal Novinkám.

Předsedové SPD a komunistů zatím na dotazy Novinek nereagovali.

Rychetský svá slova na Babišovu adresu pronesl v rozhovoru, který v neděli odvysílala Česká televize. „Já jsem nečekal po listopadu, že můžeme mít předsedou vlády takovou osobu, jakou máme dnes z hlediska té její minulosti. To jsem si myslel, že už definitivně skončilo,“ řekl.

Podle archivních dokumentů byl Babiš od roku 1982 tajným spolupracovníkem StB. Babiš tvrdí, že je evidován neoprávněně, a vede kvůli tomu soudní spor na Slovensku. Tamní nižší soudy mu nejprve daly za pravdu, po zásahu ústavního soudu ale žalobu zamítly. Premiér podal ústavní stížnost, které loni v listopadu slovenský ústavní soud v podstatné části vyhověl a slovenské soudy se věcí budou muset zabývat znovu.

Anketa

Vadí vám, že má Česká republika 31 let po převratu premiéra, který je evidovaným spolupracovníkem StB?

Celkem
hlasovalo
30
čtenářů.

Také přečtěte

Čihák proti „své“ Plzni hrát nebude: Mrzí mě to, chtěl bych ji porazit

V podmínkách hráčova hostování není umožněn start ve vzájemném utkání. „Mrzí mě to, na zápas bych …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *