Web zprávy

Saská ministryně chce omezit jednodenní výjimku pro Čechy

Češi mohou do Saska vyjet na jeden den, což mnoho z nich využívá pro nákupy. Do země jezdí také sportovci, kteří v tuzemsku nemohou trénovat.

Podle deníku ale roste mezi Sasy s těmito návštěvami mezi obyvateli nespokojenost.

„Mým doporučením je vzhledem k epidemické situaci omezit malý pohraniční styk, tedy tankování a nakupování,“ navrhuje Köppingová. Zda k takovému rozhodnutí saská vláda přikročí, není jisté. „Vláda (Saska) nechce v zájmu našeho hospodářství a volného pohybu pracovních sil žádnou novou uzavírku hranic s Českem a Polskem,“ uvedl mluvčí saské vlády Ralph Schreiber.

Německo sice Českou republiku považuje za epidemicky rizikovou oblast a překračování hranic podmiňuje karanténou a následnými negativními testy, Sasko ale díky vysoké míře autonomie k tomuto celoněmeckému opatření přijalo výjimky. Do Saska je tak z Česka možné vstoupit na 24 hodin, Němci pak mohou v Česku zůstat až 48 hodin.

Na jaře Češi zavřeli

Lidé v Sasku poukazují na to, že opatření mezi Českem a Saskem jsou nevyvážená, neboť Česko upravilo podmínky vstupu ze zahraničí, kdy od 22. října prakticky zakázalo turistické cesty do země, ale Češi dál do Saska jezdí.

Mezi Sasy je patrná i hořkost kvůli tomu, jak se Češi zachovali na jaře, kdy ze dne na den uzavřeli hranice s Německem. V té době byla koronavirová situace v Česku výrazně lepší než v Německu, nyní je tomu naopak. Uzavření hranic tehdy kritizoval i saský premiér Michael Kretschmer, který nyní zdůrazňuje, že takovému scénáři je nutné předejít.

Také přečtěte

Gebre Selassie dal vítězný gól Brém, Lipsko po remíze zůstává druhé

Další dva Češi, Tomáš Koubek a Marek Suchý, proseděli utkání na půdě Werderu na lavičce …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *