Web zprávy

Schröder chrání vrahy, řekl Navalnyj. Vyzval EU k postihování oligarchů


„Sankce proti celé zemi nefungují. Nejdůležitější je uvalit zákaz vstupu a zmrazit aktiva lidem, kteří profitují z režimu. Zpronevěřují peníze, kradou miliardy a o víkendu odlétají do Berlína nebo Londýna. Kupují si drahé byty a vysedávají v kavárnách,“ řekl Navalnyj nejprodávanějšímu německému deníku Bild.

Sankce by měly podle něj postihnout i hlavního dirigenta Mnichovské filharmonie Valerije Gergijeva, který je stoupencem ruského prezidenta Vladimira Putina.

EU by mohla podle agentury Reuters zmrazit aktiva či zakázat cestovat Rusům zapleteným do případu Navalného otravy. Ekonomické sankce by mohly postihnout dokončení plynovodu Nord Stream 2, který má přepravovat zemní plyn z Ruska přímo do Německa po dně Baltu.

Navalnyj byl v bezvědomí letecky přepraven do Berlína poté, co 20. srpna při vnitrostátním letu na Sibiři zkolaboval. Mezitím se zotavil natolik, že byl propuštěn z berlínské kliniky. Do Ruska se chce vrátit.

Navalného otrávil novičok, potvrdila Organizace pro zákaz chemických zbraní

Německo v úterý uvedlo, že diskutuje se svými partnery o tom, jaké kroky podniknout. Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) totiž v ten den potvrdila, že v Navalného krvi byla nalezena nová a dosud nenahlášená varianta novičoku. Němci zdůraznili, že použití chemických zbraní nemůže zůstat bez povšimnutí. 

OPCW uvedla, že dva vzorky Navalného krve a moči obsahovaly „inhibitor cholinesterázy“ podobný dvěma látkám typu novičok, které organizace v roce 2019 zakázala. Generální ředitel OPCW Fernando Arias výsledky označil za „velmi znepokojivé“.

Připomněl, že země, které se připojily ke konvenci o chemických zbraních, použití těchto prostředků „kýmkoli za jakýchkoli okolností prohlásily za odsouzeníhodné a zcela v rozporu s právními normami platnými v mezinárodním společenství“. Rusko tuto úmluvu podepsalo a ratifikovalo.

Schröder je Putinův poskok, řekl Navalnyj

Několik západních vlád už prohlásilo, že Rusko musí pomoci při vyšetřování nebo bude čelit následkům. Moskva popírá Navalného obvinění, že má otravu na svědomí.

Kritika Kremlu pobouřilo, že Rusko s vyšetřováním nijak nepomohlo. „Nevyvinuli ani snahu, aby budili zdání, že vyšetřují,“ řekl Navalnyj Bildu a zopakoval svůj názor, že jej otrávili na přímý Putinův rozkaz. Zkritizoval také bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera, který je Putinovým přítelem a lobbistou ruských energetických firem. Označil jej za „poslíčka Putina, který chrání vrahy“.

Otrávil mě Putin, ale nebojím se, řekl německému časopisu Navalnyj

Ruské ministerstvo zahraničí označilo vyjádření OPCW „pokračování předem naplánovaného spikleneckého scénáře“ okolo „v podstatě fantastického příběhu (otrávení ruského opozičníka bojovou látkou), iniciovaného z popudu Berlína jeho euroatlantickými spojenci spolu s vedením technického sekretariátu OPCW“.

Novičokem, který vyvíjel někdejší Sovětský svaz, byl předloni v Anglii otráven také Sergej Skripal, bývalý důstojník ruské armádní rozvědky odsouzený za špionáž v prospěch Británie. Britští vyšetřovatelé za pachatele označili agenty ruské vojenské rozvědky GRU, což Moskva popírá.

Také přečtěte

Kamarádovi v opilosti usekl hlavu, odsedí si sedm let

Dvaašedesátiletý Robert Turek, který podle pátečního nepravomocného rozsudku pražského městského soudu téměř přeťal po vydatném …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *