
Poslanecká sněmovna v úterý večer schválila novelu zákoníku práce, která umožňuje výrazně navýšit přesčasové hodiny pro lékaře a další zdravotnické obory. Proti ní se staví kriticky nejen lékaři, ale i pacienti. Upozorňují na praktiky v nemocnicích, kdy jsou doktoři do přesčasů nuceni a tlačeni na hranici svých sil, které mohou zasáhnout do zdravotního stavu pacientů.
Nemocniční oddělení pro pacienty s covid-19. Ilustrační foto.
|
Foto: Deník/Michal Bílek
Přesčasy lékařů se mohou zdvojnásobit až na 832 hodin ročně. U záchranářů o tisíc hodin ročně. Počítá s tím novela zákona, která nyní v původním sněmovním znění směřuje k podpisu prezidentem republiky. Vyvolala vlnu nevole.
Návrh kritizuje třeba Svaz pacientů České republiky. „Toto centrální nařízení nepřispěje k lepší péči o pacienty. Naopak, je to velmi nešťastné rozhodnutí a povede k většímu přetížení lékařů, ke kterému už teď dochází,“ okomentoval prezident svazu Luboš Olejár.
Poslanci schválili změny v zákoníku práce. Lékaři budou moci mít víc přesčasů
Ustanovení o další dobrovolné přesčasové práci má platit do konce roku 2028. Novela zákoníku práce nově ustanovuje, že zaměstnavatel může po zaměstnanci požadovat nejvýš 150 hodin přesčasů za rok, maximálně osm hodin týdně. Zbytek je na domluvě.
Personálu je málo, do přesčasů jsme tlačeni, říkají lékaři
Podle lékařů ale žádná domluva nemusí být možná, protože už teď jsou do přesčasů ze strany nemocnic tlačeni, kvůli nedostatku personálu. Spolek Mladí lékaři uveřejnil průzkum, podle kterého průměrná délka služby je 26 hodin. Zákoník práce umožňuje jen dvanáct.
„Více než čtvrtina lékařů po noční službě zůstává v práci celý následující pracovní den, dvaadvacet procent lékařů zůstává další den dopoledne a pouze polovina lékařů po noční službě zpravidla ráno odchází z práce,“ okomentoval spolek. Největší zatížení padlo na lékaře okresních nemocnic.
Lékaři odmítají navýšení hodin přesčasů. Novelu neschvalujte, vyzývají politiky
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka odmítl, že by novela mohla sloužit jako vynucovací mechanismus. „Vždycky je lékař tím, kdo rozhoduje o tom, jestli přesčas bude, nebo nebude sloužit. A pokud mu podmínky ze strany zaměstnavatele nevyhovují, je dnes na pracovním trhu taková poptávka po lékařích, že si neumím představit, že by nějaký představitel nemocnice toto chtěl vynucovat za cenu, že mu lékař třeba i odejde za jiným zaměstnavatelem,“ uvedl.
Zhoršení péče
Svaz pacientů ovšem přetížení lékařů vnímá a má obavy, že povede k zhoršení péče. „V některých oborech možná přesčasy nejsou problém, nejspíš asi nejsou ani problém v ambulancích, protože ty bývají soukromé a soukromník sám sobě nic nařizovat nad míru nebude. Ale na lékaře v nemocnicích vznikne tlak a je to podobně nebezpečné, jako kdyby přišel o odpočinek řidič hromadné dopravy. Nevyspalý, neodpočinutý lékař, které pracuje s nervy, svaly… směřuje to k fatálním situacím, které v nemocnicích mohou nastat,“ okomentoval Olejár.
Svaz má i zpětnou vazbu od svých právníků. „Naznačili, že by mohly vznikat situace a prostor pro žaloby a odškodné,“ doplnil prezident. Pacientská organizace je v kontaktu se zdravotnickými odbory a jednají o dalších společných krocích.
Zdroj: Youtube
Přepracovaní lékaři častěji chybují
Na rizika z přesčasů a následné únavy lékařů pro pacienty upozornil i prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Podle velkých studií, které se dělaly například ve Velké Británii, se ukázalo, že přepracovaní lékaři mnohem častěji chybují,“ zmínil.
Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK) už před úterním schválením novely upozornila, že pokud nařízení projde, vypoví k poslednímu září dohody o přesčasech a od 1. prosince je přestanou sloužit. Zapojit by se mohlo i čtyři tisíce z celkových dvaceti tisíc lékařů, kteří v nemocnicích slouží. Tolik vyjádřilo podporu předchozím výzvám sekce. Do emailových schránek začnou mladým lékařům chodit formuláře a pokyny. „Nechceme aby k tomu došlo, ale musíme si uvědomit, zda chceme za takových podmínek sloužit dále. Já říkám své dobrovolné ne,“ okomentoval předseda sekce Jan Přáda.
Pokud se omezí přesčasy, musí být víc lékařů, říká Bohuslav Svoboda
Organizace také uvedla, že zástupci nemocnic už na tento krok reagují hrozbami. „Ze strany managementu se začínají množit některé výhrůžky, že jim odloží stáže, atestační vzdělávání,“ uvedl Přáda. Na tento stav upozornila sekce i ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, který přislíbil, že se všemi takovými podněty bude zabývat.
Resort bude se sekcí jednat dál. „Domluvili jsme se na dalším setkání zhruba do měsíce a rozdali jsme kolegům z našich resortů také řadu úkolů s termínem splnění právě do příštího jednání. Jde zejména o formulaci návrhu dopisu nemocnicím s informací, jak postupovat u přesčasů. Současně také připravíme návrh výkladu toho, jaká práva a povinnosti mají lékaři v předatestační přípravě, protože na jejich útlak v nemocnicích, včetně nepřipuštění k atestaci jako sankce za odmítání služeb, si zástupci Sekce mladých lékařů ČLK bez jmenování konkrétních jmen stěžovali,“ konstatoval ministr.