Web zprávy

Šéf anesteziologů Černý: Máme kapacitu ještě na tisíc pacientů vyžadujících intenzivní péči | iROZHLAS

Pokud přibude další tisícovka pacientů nakažených koronavirem vyžadujících intenzivní péči, nebudou v Česku již žádná záložní lůžka. V případě denního nárůstu 4000 nakažených budou muset nemocnice začít omezovat péči o pacienty s jinými onemocněními. V Otázkách Václava Moravce to v neděli řekl šéf České společnosti anesteziologie resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý. Podle něj by mohla tato situace nastat již na konci příštího týdne.Praha
(Aktualizováno: 15:18 20. 9. 2020)

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítHospitalizace pacientů s koronavirem ve francouzské Marseille | Foto: Eric Gaillard | Zdroj: Reuters

„Pokud ten systém zatíží dalších 1000 pacientů vyžadujících intenzivní péči, tak jsme na nule záložní kapacity,“ uvedl Černý. V současné době je tedy podle něj v záloze zhruba tisícovka lůžek intenzivní péče a 720 lůžek s možností podávání kyslíku. Volných je zhruba 25 procent kapacity.


Nouzový stav není v nejbližších dnech na stole, řekl Hamáček. V pondělí ho nenavrhne ani Vojtěch


Číst článek

Situace v krajích je však nerovnoměrná. Podle Černého je nejhorší v Praze a Jihomoravském kraji. Záložní kapacita hlavního města se podle něj pohybuje kolem 15 procent. V pondělí se bude debatovat o dopadu a zvládnutelnosti situace.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jsou sice volná lůžka po Česku rozložená nerovnoměrně, kraje to však budou koordinovat.

„Bude nutné případně pacienty směřovat do jiných krajů,“ uvedl ministr. Nemocnice však podle něj již umí se situací pracovat, poučily se na jaře. Vojtěch si zároveň nemyslí, že by záložní lůžka mohla dojít již příští týden.


Prymula očekává až 8000 nakažených koronavirem denně a uzavření škol v Praze


Číst článek

Aktuálně nakažených je 23 579 lidí, přičemž většina z nich má mírný průběh nemoci. Hospitalizovaných je 516 lidí, z toho 94 ve vážném stavu. Nárůst potvrzených případů koronaviru v Česku v sobotu mírně zpomalil. Laboratoře potvrdily 2046 nových případů nákazy, o 65 méně než v pátek.

Počty nakažených i hospitalizovaných se v zemi výrazněji zvyšují od počátku minulého týdne. V úterý 8. září denní nárůsty potvrzených případů koronaviru poprvé překonaly tisícovku a týden se s výjimkou minulé neděle denně držely na této úrovni.

Nový rekord v počtu denních přírůstků Česko zaznamenalo tento týden ve středu, kdy přibylo 2135 nakažených. Ve čtvrtek bylo i toto číslo překonáno, když laboratoře potvrdily 3128 případů nemoci covid-19.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Omezení pohybu čelí kritice ze všech stran. V nejmenší obci Česka se obyvatelé projdou jen od cedule k ceduli

Vláda od pondělí omezí pohyb osob, a to například zákazem opustit území okresu, uzavřením dalších …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště