Web zprávy

Šéf BIS Koudelka se povýšení opět nedočká


Další vládou navržení kandidáti podle slov prezidenta povýšeni budou. Vyšší hodnost tak získá policejní prezident, brigádní generál Jan Švejdar, jeho náměstek, brigádní generál Martin Vondrášek, ředitel Vězeňské služby, generálmajor Petr Dohnal a šéf vojenské rozvědky, brigádní generál Jan Beroun. „Všichni projdou,” uvedl stručně Zeman.

Vláda se snaží povýšit šéfa BIS Koudelku na generála. Už popáté

Prezident dlouhodobě kritizuje práci BIS a zastává názor, že Koudelka by měl být odvolán. Premiér Andrej Babiš však stojí za Koudelkou, kterému příští rok v létě vyprší pětiletý mandát.

Pětapadesátiletý Koudelka je ve vedení BIS od roku 2016, kdy ho vláda Bohuslava Sobotky jmenovala jako nástupce Jiřího Langa, který civilní kontrarozvědku vedl třináct let.

Koudelka se dostal do sporu s prezidentem kvůli rozdílným názorům na bezpečnostní rizika ze strany Ruska a Číny. V prosinci 2018 Zeman práci BIS tvrdě zkritizoval. 

„Doufám, že neprozrazuji jiné státní tajemství než tajemství o neschopnosti BIS. Za šest let není jediný údaj o tom, že by se podařilo odhalit byť jen jediného ruského nebo čínského špióna,“ řekl tehdy president a dodal, že BIS jsou „čučkaři”.

Také přečtěte

Poklad v Hradišti: podzemí ukrývalo vzácné artefakty z dob třicetileté války

Stalo se tak při záchranném průzkumu v místech, kde stávala někdejší sodovkárna, v lokalitě mezi ulicí Hradební, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *