Web zprávy

Šéf KSČM Filip se má podle soudu omluvit spolku Milion chvilek. Spojil ho s kybernetickým útokem | iROZHLAS

Předseda KSČM Vojtěch Filip se má omluvit spolku Milion chvilek za výroky, jimiž jej spojil s loňským kybernetickým útokem na benešovskou nemocnici. Ve středu o tom rozhodl pražský městský soud, který částečně vyhověl žalobě, kterou se spolek domáhal ochrany dobré pověsti. Verdikt není pravomocný. Milion chvilek žádal omluvu i od komunistické strany.Praha

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítPrávní zástupkyně Vojtěcha Filipa a komunistů Barbora Vlachová argumentovala tím, že předseda KSČM nemohl poškodit pověst spolku Milion chvilek pro demokracii, jelikož spolek dobrou pověst nemá | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Filipovy výroky zazněly loni v prosinci na zasedání ústředního výboru KSČM. Místopředseda sněmovny tehdy řekl, že „ti, kteří usilují o český Majdan, o státní převrat, nabírají sílu“. Zmínil demonstraci na Letné, kterou loni v létě organizoval právě Milion chvilek.

„Teď si vyzkoušeli blokádu hlavního nádraží, vyzkoušeli si kybernetický teroristický útok na nemocnici a zatím jim to prochází,“ pronesl komunista.

Úryvky z projevu zveřejnil web KSČM a Haló noviny. Filip pak poskytl rozhovor Českému rozhlasu, kde řekl, že „tohle se v České republice děje a jestli za tím stojí Milion chvilek, nebo někdo jiný, je otázka orgánů činných v trestním řízení“. Reagoval tak na dotaz, zda má nějaké důkazy k tomu, aby obvinil spolek Milion chvilek z kybernetického útoku proti nemocnici.


Demagogické, ale ne trestné, uvedl žalobce k Filipovu výroku o Milionu chvilek. Trestní oznámení odmítl


Číst článek

„Doktor Filip jednoznačně označil Milion chvilek za strůjce kybernetického útoku, ačkoliv pro to neměl žádné důkazy. Vůbec se nepokoušel ověřit si informace, které vypouštěl. Dopustil se toho ze zášti vůči Milionu chvilek a politickým postojům, které spolek představuje,“ prohlásil ve středu u soudu právník spolku Aleš Rozehnal. Podle něj tím chtěl Filip u části veřejnosti vzbudit vůči spolku negativní postoj.

Právní zástupkyně Filipa a komunistů Barbora Vlachová argumentovala tím, že spolek dobrou pověst nemá. Poukazovala na to, že předseda spolku Mikuláš Minář na jedné z demonstrací roztrhal výtisk Ústavy.

Tvrdila také, že Filip ve svém projevu Milion chvilek adresně neoznačil. Rovněž poznamenala, že „lví podíl“ na šíření Filipových výroků má právě spolek, který je medializoval. „Žalobu vnímáme za snahu o zviditelnění. Žalobce (Milion chvilek) by neveřejnou omluvu využil pro svou politickou propagaci,“ poznamenala.


Brněnský student podal trestní oznámení na šéfa komunistů. Důvodem jsou slova o Milionu chvilek


Číst článek

Odmítla také, aby žaloba za Filipovy výroky směřovala i na KSČM, v čemž jí soud dal za pravdu. Právník spolku k tomu uvedl, že Filip projev pronesl z pozice předsedy strany, na zasedání jejího ústředního výboru a jejím jménem, nikoliv z pozice řadového politika nebo občana. K roztrhání výtisku ústavy řekl, že šlo o symbolický akt, který měl upozornit na křehkost ústavní materie a na nesouhlas s porušováním ústavy prezidentem.

Počítačový virus, který loni v prosinci na několik týdnů ochromil provoz benešovské nemocnice, způsobil škodu přes 59 milionů korun. Pachatele se nepodařilo dohledat a policie minulý měsíc informovala o tom, že případ odložila.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

ONLINE: Skóre PES se zvýšilo na 73 bodů. Důvodem je nárůst reprodukčního čísla, dál se ale drží pod jedna | iROZHLAS

Ředitel VFN Feltl: Vlastní seznamy náhradníků si tvoříme pořád, ale podle celostátních kritérií „Už je …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *