Web zprávy

Šéfka sněmovny chce sesadit Trumpa. Není duševně v pořádku, říká

Pelosiová vyjádřila úmysl vytvořit speciální komisi, která by vyhodnotila Trumpův duševní stav a jeho schopnost zastávat prezidentský úřad. Jednalo by se o první krok k aktivování pětadvacátého dodatku americké ústavy, který umožňuje pověřit nejvyšší funkcí viceprezidenta v případě prezidentovy smrti, rezignace či postižení.

Osmdesátiletá politička z Marylandu uvedla, že má velké obavy o prezidentův současný stav. Podle ní se od chvíle, kdy se začal léčit s koronavirem, chová nepříčetně a někdo by ho měl prohlédnout. Trump na tato slova reagoval na Twitteru způsobem pro něj vlastním. „Šílená Nancy je ta, koho by měli prohlédnout. Neříkají ji ‚šílená‘ pro nic za nic!“ napsal. Zároveň sdílel příspěvek svého stranického kolegy, který Pelosiovou obvinil z převratu.

Pelosiová společně s demokratickým poslancem Jamie Raskinem, který vyučuje ústavní právo, hodlají v pátek představit konkrétní legislativní kroky k utvoření zmíněné komise. Sněmovna reprezentantů by pak o případném utvoření komise musela hlasovat. Vzhledem k tomu, že Demokratická strana má v dolní komoře většinu, mohl by návrh projít.

V senátu, kde mají většinu naopak republikáni, by návrh zřejmě skončil. Pelisová se již pokusila sesadit Trumpa z funkce v prosinci, kdy vyvolala takzvaný „impeachment“, tedy ústavní žalobu. Ten se zasekl právě v senátu.

Také přečtěte

Florbalistky Vítkovic v extralize vyhrály v Praze nad Chodovem

Vítkovické florbalistky slaví gól. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA Soutěž se kvůli opatřením proti šíření nemoci …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *