Web zprávy

Semafor nákazy: Covid-19 se v Česku komunitně šíří v pěti krajích

„Situace v rámci České republiky není dobrá. I nadále se potýkáme s vysokým počtem nárůstů, které mají i exponencionální charakter. Žádám všechny občany, aby respektovali opatření, která jsme zavedli nebo zavádět budeme,“ uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Takzvaný semafor hodnotí data v týdnu do 6. října. V dalších dvou dnech bylo pozitivně otestováno přes 5000 případů. Podle vyjádření ministra může být ale reálně nakažených i několikanásobně víc, protože je velmi vysoký podíl pozitivních ze všech provedených testů. Uvedl, že do nemocnice bude potřebovat po týdnu až deseti dnech 2,3 procenta nakažených.

Koronavirus ONLINE: 4525 případů v ČR za necelý pátek. A severu Moravy pomůžou vojáci

„Nárůst s sebou nese riziko tlaku na zdravotnický systém. A to ve smyslu obsazování dostupných kapacit lůžkové péče a souvisejícímu omezování takzvané necovidové plánované péče, ke kterému již v určité míře v řadě nemocnic dochází a během října by toto omezování mohlo dále narůstat. Proto je zásadní, aby se postup nemoci v populaci zpomalil,“ uvedl předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, vedoucí Klinické skupiny COVID při ministerstvu zdravotnictví Vladimír Černý.

Prymula semafor kritizoval

Mapu se stupni pohotovosti podle okresů začalo ministerstvo zdravotnictví publikovat na začátku srpna. Postupně se v ní jednotlivé okresy barvily z bílých bez rizika nákazy, přes zelené s nízkým rizikem a lokálními ohnisky, oranžové s počínajícím komunitním přenosem až po červené, kdy se nákaza šíří prakticky nekontrolovaně a u více než 30 procent nakažených není možné zjistit, kde se infikovali.

Česku hrozí lockdown: Jak omezí život Čechů a kdy bude země „pod zámkem“?

Prymula mapu už dříve kritizoval za to, že hodnotí data zpětně a brzy bude jednobarevná, čímž by pozbývalo její další publikování smysl. Minulý pátek uvedl, že dnes semafor zveřejněn nebude, protože opatření vyhlášená od 5. října, která byla na barvy semaforu navázaná, měla platit 14 dní.

„Abychom byli schopni harmonizovat opatření a nedělali chaos v opatřeních, která jsou v podstatě na úrovni regionů,“ uvedl tehdy Prymula. Další opatření platná od dneška a částečně od pondělí ale byla vyhlášena ve středu.Také přečtěte

V USA padl třetí nejvyšší jackpot v historii země

Lístek stál jeho majitele dva dolary (43 korun). Výherce se nyní může rozhodnout, zda přijme …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *