Seznam.cz zapojí nástroje AI do dalších formátů


Seznam.cz uvede v těchto dnech do provozu nástroj AI, který automaticky schvaluje nezávadné komentáře. Rozšíří tak spektrum formátů, ve kterém už nástroje umělé inteligence používá. Ten v Seznamu stále častěji využívají také editoři diskusí. Jazykové modely jim pomáhají s argumentační analýzou konspiračních tvrzení. „Pracujeme i na automatickém párování manipulativních komentářů v diskuzích s vysvětleními připravenými našimi ověřovači faktů. Sporné a konspirační komentáře budou označeny našimi editory a umělá inteligence jim k nim navrhne relevantní vysvětlení, které mohou editoři dle svého uvážení využít. Rádi bychom tuto funkci nasadili letos v zimě,“ říká Peter Jančárik, projektový koordinátor Seznam.cz pro oblast dezinformací. O novinkách promluvil na nedávném setkání Seznam fórum 2023.

Novou funkcí, kterou už používají editoři platformy Seznam Medium a kterou brzy začnou používat i redaktoři Seznam Newsfeedu, je detektor AI pro generované články. Ten dokáže s téměř 100% přesností určit, kterou část textu napsal člověk a kterou jazykový model. „Používáme na to vlastní jazykový model BROWCzech, který jsme natrénovali na textech Seznam Zpráv a Novinky.cz. Díky němu jsou naši redaktoři schopni zachytit texty generované umělou inteligencí a naše platformy se tak nestávají odkladištěm vygenerovaných článků,“ vysvětluje Jančárik.

Od loňského roku používá Seznam.cz také vlastní detektor clickbaitů s využitím umělé inteligence, který dokáže s velkou přesností „změřit“ clickbaitovost titulku. „Clickbaitové titulky pak náš doporučovací algoritmus v Seznam Newsfeedu penalizuje,“ dodává Jančárik.

Seznam.cz věří, že nástup AI nesnižuje otázku brand safety, ale že ji může díky ní naopak zvýšit. „Nechceme značky našich klientů, využívající náš reklamní prostor, vidět vedle konspiračního, dezinformačního nebo nenávistného obsahu. To je podle nás podstata brand safety. Brand safety můžeme zaručit na třicítce vlastních webů, produktů a služeb a na více než tisícovce partnerských webů – ať už v přímém nákupu, v Skliku nebo prostřednictvím RTB,“ přibližuje Peter Jančárik. Zároveň ale zdůrazňuje, že ne každá negativní zpráva na jinak bezproblémovém webu je automaticky ohrožením brand safety.

Dezinformační weby Seznam.cz nevyřazuje, ale označuje je a vysvětluje, proč jimi jsou. K tomu využívá databáze nezávislých hodnotitelů, konkrétně Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a projektů Konšpirátori.sk a Atlas konspirací. Tato upozornění zobrazuje také uživatelům svého prohlížeče.

Seznam.cz už letos na jaře zveřejnil redakční pravidla pro využívání AI.  Letos v červnu pak Rádio Expres FM z portfolia Seznamu zařadilo do nočního vysílání hlas vytvořený AI. Využití syntetického hlasu plánuje přitom rozšiřovat. 

-mav-