Web zprávy

Singapur nabízí finanční bonus na zvýšení porodnosti v období koronaviru


Míra plodnosti v Singapuru se podle vládních údajů v roce 2018 dotkla osmiletého minima. Na jednu ženu připadlo 1,14 porodů. S nástupem koronavirové krize vznikly obavy, že se situace ještě zhorší, napsalo BBC. 

Japonsko má poprvé 80 tisíc stoletých, potýká se s úbytkem obyvatel

„Zjistili jsme, že někteří rodiče, kteří se chystali počít potomka, své rozhodnutí odložili kvůli koronaviru,“ uvedla v pondělí singapurská místopředsedkyně vlády Heng Swee Keatová.

Hengová dodala, že bližší informace o výši podpory a způsobu jejího vyplácení budou oznámeny později. Současný singapurský systém dětských bonusů poskytuje rodičům finanční podporu až do výše 10 tisíc dolarů (přibližně 229 tisíc korun). 

Singapur se od 80. let 20. století snažil trend klesající porodnosti zvrátit. Ale ani veřejné kampaně podporující porod a řada finančních a daňových pobídek nedokázaly propad porodnosti zastavit. Aby se Singapur mohl znovu přirozeně osídlit, musí mít každá tamní žena v průměru 2,1 dětí. Většina rozvinutých zemí je ale pod touto úrovní, protože klesá podíl párů a snižuje se také význam tradiční role žen a mužů, napsalo CNN. 

Baby boom

S podobným problémem jako Singapur se potýká i Čína, kde na začátku letošního roku klesla porodnost na nejnižší hodnotu od vzniku Čínské lidové republiky před 70 lety. Pokles porodnosti přišel i navzdory tomu, že Čína zmírnila tolik kritizovanou politiku jednoho dítěte. 

Někteří sousedé Singapuru čelí opačnému problému. Ukázkovým příkladem jsou Filipíny. Předpokládá se, že pokud na Filipínách zůstane omezení pohybu kvůli koronaviru platné až do konce roku, dojde k nárůstu neplánovaných těhotenství o téměř polovinu na 2,6 milionů, uvádí Populační fond OSN.

Číňanů je 1,4 miliardy, přestože byla v zemi nejnižší porodnost v historii

Filipíny mají druhý největší počet obyvatel v jihovýchodní Asii. Ve státě žije celkem 108,4 milionů obyvatel. Ostrovní stát je zároveň jedním z nejpostiženějších států koronavirem. V regionu je více než 307 tisíc nakažených.

„Otázka mateřství zůstala během pandemie do značné míry neviditelná. Je čas ji přesunout do popředí,“ řekla minulý měsíc senátorka Risa Hontiverosová.

Také přečtěte

Experti zpochybňují Johnsonovo varování – Novinky.cz

„Objevily se náznaky, že varianta, která byla poprvé zjištěna v Anglii, je nejen nakažlivější, ale …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *