Web zprávy

Situace se opakuje, na Pomezí na hranicích s Německem se dělají fronty už druhý den

Od nedělního rána pokládá Bavorsko Českou republiku za epidemicky vysoce rizikovou oblast a po lidech vstupujících na jeho území požaduje testy na covid-19 každých 48 hodin.

Tato situace se výrazně dotýká především pendlerů mířících do Bavorska za prací. Již od sobotního rána se tak na hranicích na Pomezí tvořily velké fronty. Dle vyjádření místostarosty Chebu Jiřího Černého (VPM) čekalo v sobotu dopoledne na testy kolem tisícovky pendlerů.

Stejná situace nastala i v neděli. Nicméně jak uvedla policejní mluvčí Karlovarského kraje Zuzana Týřová, po druhé hodině odpoledne fronty pendlerů opadly.

K situaci na přechodech do Německa se na sociálních sítích vyjadřují pendleři i místní. Podle nich na Pomezí, kde se přechází do bavorského okresu Wunsiedel, Němci na covid testují pendlery dlouhodobě.

Pendleři čekají na Pomezí na testy na covid (24. ledna 2021)

Foto: vor, Právo

V Chebu je ještě přechod Svatý Kříž, přes nějž se přejíždí do okresu Tirschenreuth, kde otevřou ve Waldsassenu testovací místo v pondělí v 06:00. Karlovarský kraj se snaží, aby také na české straně Pomezí bylo odběrové místo. Tuto informaci zatím nemám, řekla Týřová.

ZASE TO POMEZÍ! Bohužel, včerejší tragická situace na německé straně hraničního přechodu Pomezí nad Ohří se opakuje i…

Zveřejnil(a) Antonín Jalovec dne Neděle 24. ledna 2021

Nápor vypukne v pondělí

V Plzeňském kraji je po nedělním zpřísnění opatření na největších hraničních přechodech zatím klid a teprve se připravují testovací místa. „Kolony nikde nejsou,” řekla policejní mluvčí za Plzeňský kraj Dagmar Brožová. Nápor vypukne v pondělí.

„Zaměříme se na výkon služby a budeme reagovat podle vzniklé situace,” uvedla. Možná testovací místa se budou teprve prověřovat. Už brzy ráno budou hlídky přechody monitorovat.

Podle koordinátorky česko-bavorské spolupráce Simony Fink ze Zemského úřadu v Regenu zahájí Bavorsko bezplatné rychlotesty pendlerů v pondělí od 05:00 do 09:00 na německé straně přechodu Železná Ruda v Arberlandhalle v Bayerisch Eisensteinu. Okres Regen tak chce podpořit pendlery i regionální firmy. V nejbližší době budou podle Fink následovat testovací místa na dalších přechodech. Konkrétní pokyny od ministerstev zatím nepřišly.

„Doufám, že se další postup vyjasní během pondělí. Zatím nevím nic o tom, že by byly testovací stanice někde na hranicích,” řekl Jan Průha ze sdružení Pendleři bez hranic, který hovoří za pendlery v Plzeňského kraje. Němci budou uznávat antigenní testy.

Proplácené budou dva testy týdně

Bavorsko podle šéfky Asociace pendlerů ČR Zuzany Vintrové slíbilo proplácet dva testy týdně. Pro čtyřsměnný provoz jsou ale potřeba čtyři testy týdně, řekla. Podle ní panuje mezi pendlery velká nervozita.

Asociace, ministerstva i vláda tlačí na bavorskou vládu, aby počet povinných testů pendlerů snížila. Premiéři by spolu měli znovu hovořit v pondělí. Podle Vintrové vinou tak častých povinných testů, které jsou „logisticky neproveditelné”, zkolabuje české i německé příhraničí. Čechů, kteří jezdí denně do Německa za prací, je kolem 60 tisíc. Pendleři zvažují, že kvůli tak přísným nařízením začnou marodit.

Asociace čeká na přesné znění nařízení bavorské vlády čtvrtý den. Podle dosavadních diplomatických informací budou muset mít testy také pendleři, kteří už prodělali covid, i očkovaní Češi.Také přečtěte

Seychely se za dva týdny otevřou turistům

V lednu Seychely oznámily, že budou přijímat jenom naočkované turisty. Podle nového sdělení však postačí …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště