Web zprávy

Skaut Jiří Světlík dostal vyznamenání Řád stříbrného vlka

Jiří Světlík prakticky celý život skautoval. Zůstal přitom věrný všeskautským zásadám a ideálům lidského soužití. Narodil se v roce 1924 v Plzni, skautský slib složil v nelehké, těsně předválečné době v roce 1938.

Mohutná exploze v Bejrútu: Takhle skladovali výbušné chemikálie?! Patřily prý ruskému miliardáři

V roce 1944 se dostal do nacistického vězení. Obvinili ho z velezrady. Konec války ale přišel dřív než soud. Pro Paměť národa Světlík popsal, jak se spoluvězni prožíval osvobození pracovního tábora, kde byl internován. Vzpomíná si dodnes živě na spojenecké bombardování i na okamžik, kdy se nad hlavní bránou objevil americký prapor.

Spojenecké bomby nad lágrem

„Najednou do té věznice začaly dopadat granáty. Jeden dopadl na střechu, srazil tašky a krov začal hořet. Bachaři začali okamžitě řvát: ,Všechno na cely!‘ Hasiči uhasili požár a dál jakoby se už nic nedělo,“ zavzpomínal pro web Paměť národa Světlík.

Krokodýl popadl chlapce a stáhl ho pod vodu: Když ho rozřezali, našli šokující důkaz

„Pak ale přišel první máj. Ráno koukáme, všichni bachaři měli sundané hakenkreuzy z čepic i prsou. Říkali jsme si: ,Hele, nějak se to obrací.‘ Dopoledne se vrátil kamarád z odklízení sněhu a říká: ,Na hlavní bráně visí americký prapor.‘ A bylo,“ vylíčil, jak prožíval konec války.

Léta v pracovním táboře v Jáchymově

Své si zažil i po komunistickém převratu 1948. V roce 1949 se zapojil do pašování potravin a dopisů vězňům do jáchymovských dolů. O tři roky později ho komunisté odsoudili na 20 let. Rozsudek zdůvodnili tak, že se měl Jiří Světlík dopustit vlastizrady. Poslali ho do lágru v uranových dolech.

Záhadná smrt pohřešované Lucie (†35): Drsný vzkaz rodiny na parte!

Rehabilitování se dočkal až po roce 1989. Ve středu 5. srpna 2020, obdržel od svých skautských spolubratří nejvyšší vyznamenání s názvem Řád stříbrného vlka. Na sociálních sítích Junáka dostal mnoho blahopřejných reakcí. Objevila se mezi nimi ale i jedna s lehce ironickým podtextem. „A já se ptám, šla by ta vyznamenání dávat o takových 20 až 30 let dříve?“

Pamětníci o hrůzách romského holokaustu: Marie a Zdeněk promluvili o znásilňování a záchraně dětí

Příběh, který jste právě četli, zaznamenali dokumentaristé neziskové organizace Post Bellum pro největší veřejně přístupnou sbírku vzpomínek Paměť národa. Dokumentování a uchovávání příběhů 20. století můžete podpořit i vy.

 Také přečtěte

Šílenství v Lidlu: Senioři chtěli ušetřit a poprali se o levné respirátory

Bezpečné rozestupy mezi zákazníky? Na ty zapomeňte! Získat zlevněný respirátor v Prešově chtělo ostré lokty. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *