Web zprávy

Skotsko chce příští rok určit termín konání nového referenda o nezávislosti


„Před koncem tohoto volebního období zveřejníme návrh zákona, který stanoví podmínky a harmonogram referenda o nezávislosti a také otázku, kterou lidé v tomto referendu dostanou,“ uvedla včera skotská premiérka.

Příští volby do skotského parlamentu se budou konat 6. května. Skotská národní strana (SNP), jejíž je Sturgeonová předsedkyní, v nich chce o hlasy voličů bojovat mimo jiné právě slibem, že uspořádá další referendum o nezávislosti.

Skotsko má svůj vlastní parlament a vládu, která má ale jisté omezené pravomoci. 

Podmínky se změnily, na referendum máme právo

Současná britská vláda premiéra Borise Johnsona další hlasování o nezávislosti odmítá. Johnson zastává názor, že se Skotové jasně vyjádřili již v roce 2014, kdy jich nadpoloviční většina – 55,3 procenta – hlasovala v referendu pro setrvání ve Spojeném království.

Podle Sturgeonové se ale letošním odchodem Británie z Evropské unie zásadně změnily podmínky. V referendu o brexitu v roce 2016 totiž většina Skotů hlasovala proti odchodu z EU a bylo by tedy podle ní fér, aby dostali novou možnost rozhodnout si o svém dalším osudu.

Volání po nezávislosti Skotska posílil také vývoj kolem epidemie covidu-19. Podle mnohých totiž Sturgeonová situaci zvládá mnohem lépe než právě britský premiér, který nebyl v opatřeních proti šíření viru tak striktní jako Skotsko.

Podpořit by příznivce samostatnosti mohl i výsledek jednání o budoucích vztazích Británie s EU. Podle unijních diplomatů totiž kvůli přístupu Londýna rozhovory uvázly na mrtvém bodě, a je tak možné, že se do konce roku nepodaří žádnou dohodu uzavřít. Kvůli Johnsonovi, který odmítl lhůtu na dosažení dohody prodloužit, může podle Sturgeonové Skotsko utrpět „zbytečné“ hospodářské škody.

V neprospěch skotské nezávislosti podle agentury AFP by mohly hrát především hospodářské výsledky. Skotsko totiž v minulém fiskálním roce utratilo o 15,1 miliardy liber (445 miliard Kč) více, než kolik vybralo na daních. Za uplynulých 12 měsíců se deficit skotského rozpočtu zvýšil o dvě miliardy liber (59 miliard Kč).

Také přečtěte

Dva mrtví u auta na odlehlém místě. Policie vyšetřuje vraždu v Horním Slavkově

„Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života,“ uvedl k …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *