Web zprávy

Skotsko chystá nové referendum o nezávislosti

Sturgeonová tento týden opět zkritizovala Londýn. Především za přístup k vyjednávání brexitové dohody. Vystoupení Spojeného království z Evropské unie podle ní přinese zemi ještě větší potíže než koronavirus.

„Covid před nás postavil těžké výzvy, ty byly ale zcela zbytečně zhoršeny brexitem. Rozhodnutí britské vlády nepožadují o prodloužení přechodného období navzdory ekonomickým problémům způsobených covidem poškodí mnoho skotských firem“, uvedla Sturgeonová. V současné době tak nevidí jiné řešení, než že se severní část Británie stane samostatným státem.

Skotská premiérka se za to dočkala smíšených reakcí jak od politiků, tak od britských občanů na sociálních sítích. Zatímco nacionalisté schvalují její plán vrátit nové referendum zpět do parlamentní agendy, jiní varují před dalším rozdělování společnosti. „Musíme se dívat dopředu a dostat se z této krize společně, ne se vrácet ke starým sporům,“ řekl šéf skotských konzervativců Douglas Ross. 

Brexit a pandemie posilují skotské nacionalisty. Nové referendum však brzy nebude

Pro nezávislé Skotsko by podle posledních průzkumu hlasovala těsná většina obyvatel – 53 procent. Sturgeonová Měla původně uspořádání druhého referenda na seznamu svých předvolebních slibů, od snah v této oblasti však její vláda upustila v březnu, aby se mohla soustředit na boj s pandemií koronaviru. Právě ten podle ohlasů zvládla výrazně lépe než kabinet britského premiéra Borise Johnsona. 

Podle britských médií je nicméně prohlášení Sturgeonové zatím stále jen symbolické, k skutečnému vyhlášení referenda bude ještě bezpodmínečně potřebovat souhlas Westminsteru a ten zatím stále nemá.  

Jednání o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, která jsou hlavním předmětem neshod mezi Anglii a Skotskem, jsou mezitím nadále uvízlá na mrtvém bodě. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian si v pondělí postěžoval, že posun znemožňuje „nerealistický a neústupný prístup Londýna“. Boris Johnson v ten samý den pohrozil Bruselu ukončením rozhovorů, pokud Unie nesleví ze svých požadavků.

Brexitová dohoda stále vázne na rybolovu. Vyjednavači ale hlásí jistý pokrok

Ačkoli v současné chvíli není ani na jedné straně vidět vůle k dosažení dohody, a do vypršení přechodného období zbývají doposud jen necelé čtyři měsíce, podle některých odborníků ještě není pozdě na nalezení společné řeči.

„Řada velkých mezinárodních dohod a obchodů v minulosti byla uzavřena doslova v závěrečných hodinách, protože vyjednávací strany pochopily, že už nemají čas,“ uvedl v rozhovoru pro britskou BBC kanadský ministr zahraničí François-Philippe Champagne.

Šoková terapie pro nezávislé Skotsko: Data mluví proti odtržení. Optimisté věří v hospodářský úspěchTaké přečtěte

Poslanci odklepli pandemický zákon v senátní verzi

„Návrh považuji za přínosný a mohu s ním souhlasit,“ uvedl ministr na plénu Sněmovny. Senát …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště