Web zprávy

Sledujeme největší selhání naší vlády v historii, řekla v debatě Harrisová


Pětapadesátiletá Harrisová slova pronesla hned na počátku debaty, která se konala ve městě Salt Lake City na půdě vysoké školy University of Utah.

Jedenašedesátiletý Pence na tvrzení Harrisové reagoval obhajobou kroků vlády, zmínil Trumpovo omezení vstupu osob cestujících z Číny do Spojených států z konce ledna, kdy byla Čína ohniskem nákazy.Vyjádřil rovněž sympatie pro všechny Američany zasažené koronavirem.

Pandemie covidu-19 byla podle očekávání jedním z hlavních témat debaty vzhledem k tomu, že se nákaza minulý týden prokázala u prezidenta Donalda Trumpa, testy od té doby potvrdily SARS-CoV-2 také u řady jeho blízkých spolupracovníků.

Hrajete politické city na lidské životy, kontroval Pence

Pence s Harrisovou se střetli také v otázce vakcín. Demokratická kandidátka uvedla, že si s radostí nechá aplikovat vakcínu proti koronaviru schválenou odborníky, ale že v této věci nevěří Donaldu Trumpovi, který již v minulosti propagoval pro boj s covidem-19 léčiva, jež nakonec neměla prokazatelný účinek. Pence kvůli tomu svou soupeřku obvinil z politizace vývoje očkovací látky a řekl, že „hraje politické hry s lidskými životy“.

Kandidáty od sebe oddělovalo 3,5 metru a štíty z plexiskla, jejichž použití někteří lékaři považují z hlediska případného šíření koronaviru za neúčinné.

Ve Spojených státech se dosud koronavirem nakazilo přes 7,5 milionu lidí a zemřelo přes 211 000 pacientů.

Další výrazný střet večera se týkal otázky zakořeněného rasismu v policejních sborech. Harrisová uvedla, že v případu smrti černošky Breonny Taylorové, jež byla zastřelena letos v březnu při nepovedené policejní razii, nebylo učiněno zadost spravedlnosti.

Její kauzu pak spojila s dalšími případy nepřiměřeného použití síly bělošskými policisty proti černochům z poslední doby, zejména s květnovým úmrtím George Floyda, který zemřel poté, co mu policista přes sedm minut klečel na krku.

Pence však zaujal opačný postoj a tvrzení, že je v amerických policejních sborech zakořeněn rasismus, označil za velkou urážku policejních příslušníků.

Harrisová je sázka na jistotu. A mohla by nastoupit po Bidenovi, spekuluje se

Harrisová, jež má jamajské a indické kořeny, následně kritizovala Trumpa za to, že při debatě z minulého týdne odmítl odsoudit skupiny hlásající bělošskou nadřazenost. Pence obvinil média z toho, že prezidentova slova vytrhla z kontextu a tvrdil, že veškeré rasistické skupiny již Trump v minulosti opakovaně odsoudil.

Potraty, soudci…

Kandidáti se střetli také v otázce dobrovolných potratů a nejvyššího soudu. Pence se nejprve vyhnul otázce, co mají dělat americké státy, pokud by nejvyšší soud zrušil rozsudek Roe vs. Wadeová z roku 1973, který v podstatě legalizoval potraty po celých Spojených státech. Republikánský viceprezident místo toho obhajoval konzervativní soudkyni Amy Coneyovou Barrettovou, kterou nedávno jmenoval do funkce Trump, a jež čeká na potvrzení v Senátu.

„Je to otázka volby. A já budu vždy bojovat za právo žen na to, aby se mohly samy rozhodnout, co dělat se svým tělem,“ řekla Harrisová k otázce potratů. Pence jí odpověděl, že je mu ctí sloužit prezidentovi, který brání posvátnost lidského života.

Harrisová se však vyhnula otázce, zda se budou demokraté v případě listopadové výhry snažit navýšit počet soudců v nejvyšším soudu, aby do něj mohli nominovat svoje kandidáty a získat tak ve vlivném tribunálu znovu většinu pro liberálně laděné soudce. Namísto toho řekla, že se Trumpova administrativa snaží všemi silami zaplnit nižší soudy svými ideologickými spojenci, přičemž očividně přehlíží černošské kandidáty.

Ačkoliv za normálních okolností není střet viceprezidentských kandidátů považován za příliš zásadní, letos mu média věnovala výrazně větší pozornost. Vzhledem k nákaze prezidenta Trumpa je totiž nejistý osud další debaty prezidentských kandidátů. Pence i Harrisová se také podle pozorovatelů zřejmě chystají v budoucnu sami usilovat o prezidentský post nehledě na výsledek letošních voleb.

Také přečtěte

Kostel sv. Michala na Petříně se dočká opravy, zatím ho bude krýt konstrukce

Podle průzkumu, který v minulých měsících provedli specialisté Národního památkového ústavu, je možné značnou část …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *