Web zprávy

Slovenská podzemní řeka Styx mizí. Kvůli změnám klimatu se propadla o desítky metrů | iROZHLAS

Jeskyně Domica ve Slovenském krasu lákala turisty na projížďku po podzemní řece Styx. Díky výjimečnému vodnímu ekosystému byla zařazena na seznam mokřadů mezinárodního významu. Teď pomalu vysychá.Bratislava

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítRímské kúpele bez vody | Foto: Daniel Mrázek | Zdroj: Český rozhlas

„Když v roce 2001 tuto lokalitu zapsali jako významný mokřad s celosvětovým významem, ještě tady byla voda,“ vzpomíná Ľudovít Gaál. Tehdy bylo na místě zjištěno přes 500 druhů podzemních živočichů.

Slovenská podzemní řeka Styx mizí, propadla se o desítky metrů

„Toto je bohužel ukázkové místo globálního oteplování,“ komentuje s dovětkem, že ani v loňském roce už nebylo možné turistům nabídnout projížďku po podzemní řece. Na místě říčky Styx totiž zůstává jen prázdné koryto.

Voda se začala vytrácet před deseti lety. Tehdy už nebylo možné projížďky na loďce provozovat po celou sezonu. Nezmizela ale docela. „Asi padesát metrů pod námi se vytváří nové koryto, které vytéká v Maďarsku,“ vysvětluje Gaál.


Přestože Slovensko je obecně deštivější oblastí střední Evropy, přívalové a bouřkové deště půda nedokáže vsáknout a voda odtéká po povrchu. Pozitivní význam by měla například silná sněhová pokrývka, říká klimatolog Pavel Faško.

Těžký úkol

Botanik a odborník na klimatické změny Libor Ulrych upozorňuje, že ochránci přírody toho s dopady globálního oteplování příliš nezmůžou. „Můžeme jedině napomáhat synergickému procesu zadržování vody v krajině v rámci celého Slovenska,“ říká.

Pokud by se podařilo vodu zadržet a podpořit lokální srážky, je podle Ulrycha naděje na rychlejší doplňování podzemní vody a alespoň mírnou revitalizací biotopů.

Loďka na suchu | Foto: Daniel Mrázek | Zdroj: Český rozhlas

Daniel Mrázek, Zuzana Marková

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

ČSSD chce uzavřít průmysl kromě klíčových odvětví. Až do povinného testování

ČTK27. února 2021 • 16:45 foto: Úřad vlády ČR Předsednictvo ČSSD pověřilo svoje ministry, aby ve vládě navrhli uzavření …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště