Web zprávy

Slušnost jako největší politická neřest aneb Jak na ni ANO málem doplatilo

Petr Pešek
23. září 2020 • 15:30

foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Slova o té divné vlastnosti jménem slušnost zazněla i během pondělního odcházení dnes již bývalého ministra zdravotnictví. „Vojtěch je slušný, poctivý a velmi pracovitý mladý muž, který přinesl do naší politiky slušnost,“ řekl premiér Babiš na odchodnou o jednom ze svých ústavně rovných, byť reálně podřízených členů vlády.

Andrej Babiš si vychoval Adama Vojtěcha. Teď ho poslal na dovolenou na Krym

Dominik Landsman
22. září 2020 • 11:14

A i když ta slova tentokrát opravdu zněla upřímně, nedá se ubránit pocitu, že šéf exekutivy to má s morálními pilíři tohoto světa poněkud jinak nastavené. Neboli že pojem slušnosti vnímá jinak, než moralizující pasáže předmluv ke studiu filozofie nabízejí. Jako něco vzácného a zároveň jako překážku pokroku. A jako něco sice sympatického, nicméně se značným potenciálem škodit. A jako projev slabosti.

Možná má svým způsobem vlastně pravdu. Slušnost je pro velkou část obyvatelstva totéž co blbost. Jak to bylo s jistou, ale nikoliv nadbytečnou mírou nadsázky vyjádřeno za reálného socialismu: Kdo nekrade, okrádá rodinu. A naopak.

Neboli kdo je slušný, škodí vládě a státu. A kdo ne… Vnést trošku zmatku do tohoto koncernového oxymóronu se pokusil třeba předseda ODS Petr Fiala, když zdůrazňoval onu samozřejmou věc, že slušnost znamená i sílu. Bohužel, moc se neujalo. Ale třeba jednou…

Až rozum zase zvítězí nad perfidními proklamacemi o tom, jak demokratické znamená zkažené. Jak slušné znamená směšné. A jak historií prověřené znamená špatné a shnilé.

Ale zpátky k premiérovým slovům, kterými zarámoval definitivní pád svého ministra zdravotnictví: „Každý máme ale nějakou povahu.“ Nejen povahu, dalo by se dodat. Netřeba nového ministra zdravotnictví plukovníka Prymulu dehonestovat. Zaslouží si tak jako každý jiný člen vlády sto dnů hájení. Nicméně riziko, že by ho například nesmělost nějak svazovala, opravdu nehrozí.

Svoboda: Prymula teď musí bojovat za pravdu. Babiš a Vojtěch odmítli vylepšení hygieny,…

Čestmír Strakatý
22. září 2020 • 15:32

Andrej Babiš se odhaluje. Jak by vypadal jeho skutečně upřímný projev

-bam-
22. září 2020 • 09:32Také přečtěte

Do Česka dorazily antigenní testy pro školy, rozvážet se zatím nebudou

Dodávku 1 350 000 testů dnes na Letišti Václava Havla převzali zástupci ministerstev vnitra, zdravotnictví …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště