Web zprávy

Šmarda v Rozstřelu: Reakce Číny na Vystrčilovu cestu byla hrubá a nevhodná


Cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan vyvolala množství reakcí. „Určitě bych mu to nerozmlouval. Důležité je, aby naše zahraniční politika byla jednotná. Ale určitě to neznamená, že si máme nechat diktovat, že někam jet smíme a někam nesmíme,“ obhajuje Šmarda předsedu Vystrčila.

„Určitě má právo jet na Tchaj-wan. Kdyby tam ale říkal, že zemi Čína okupuje, na to už ale jakožto představitel české republiky právo nemá,“ dodává.

Firmy na Vysočině, odkud Šmarda pochází a tady i kandiduje, mají prý s Tchaj-wanem výborné vztahy. „Ale je to vztah regionu s regionem. Reakce Číny byla natolik hrubá a nevhodná, že musíme dát najevo, že takto našim politikům nikdo nebude vyhrožovat,“ myslí si Šmarda.

Není podle něj ale důvod k tomu, aby se vztahy Česka s Čínou nějak dlouhodobě ohrozily. „Čína k nám dováží, z tohoto pohledu to obchodní výměnu nenaruší,“ řekl s tím, že ale musíme dát pozor, aby se dobře vyvíjely čínské investice v Česku.

Šmarda je od roku 2010 starostou Nového Města na Moravě. Veřejnost ho však patrně více zná jako neúspěšného kandidáta na ministra kultury. Po loňském odchodu Antonína Staňka ho do čela resortu chtěla vládní ČSSD. Prezident Miloš Zeman však Šmardu odmítl jmenovat s tím, že pro resort nemá dostatečnou kvalifikaci. 

Rozstřel s Michalem Šmardou začíná ve čtvrtek od 12:30.

Moderuje Vladimír Vokál.

Po několikaměsíčních tahanicích se nakonec Šmarda rozhodl své kandidatury dobrovolně vzdát. Sociální demokracie poté do čela resortu kultury nominovala bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, kterého prezident následně jmenoval. 

Jak Šmarda hodnotí vládní působení ČSSD a komunikaci s koaličním partnerem ANO? Co mu dala komunální politika? Na tyto i další otázky se bude Michala Šmardy ptát v diskuzním pořadu Rozstřel moderátor Vladimír Vokál. 

Také přečtěte

Kraj řeší žádost o souhlas s odvoláním tajemnice, která napadla úředníka

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA Incident tehdy oznámil referent místního hospodářství David Michna. Žena …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *