Web zprávy

Smutný osud české malířky: Kvůli koronaviru se vrátila, je z ní bezdomovkyně se schizofrenií

Ceněná malířka a grafička se v Itálii usadila po studiích na milánské akademii v roce 1990. Od té doby tam trvale žila, většinou v Miláně. „Doufám, že mne příbuzní po tolika letech neodmítnou,“ věřila brněnská rodačka v březnu, bezprostředně po příletu, ještě v letištní hale.

Po půl roce od návratu do Brna je však žena regulérní bezdomovkyní, které kvůli duševnímu onemocnění zatím není pomoci.

Dům v pražské Zbraslavi skrýval 80 let staré tajemství.

Nejdřív na ulici, teď v léčebně

Poslední týdny přespávala po ubytovnách, naposledy v Kuřimi. Pak si ustlala ve spacáku pod širákem a v autě u silnice. V kufříku opatrovala jediný svůj majetek, vlastní obrazy. Malířce, u které podle informací Blesku propukla schizofrenie, lidé z ubytovny a okolí nosili kávu a dávali jí i najíst. 

Z ulice nyní sebrali nemocnou ženu zdravotníci a převezli ji do psychiatrické nemocnice v Brně-Černovicích. 

„Bylo velmi obtížné paní jakkoliv proti její vůli pomoci. Neměla náhled na vlastní situaci a léčbu odmítala. Nepoznávala ani rodinu, fyzicky však byla v pořádku,“  řekl Blesk.cz starosta Kuřimi Drago Sukalovský (58, STAN). „Zákony jsou u nás nastavené tak, že pokud lidé odmítnou nabízenou pomoc, mohou na ulici i zemřít,“ dodal starosta.

Jindřich Jašík popsal pocity schizofrenika. Jeho knihu ocenil i psychiatr Radkin Honzák.

Co s ní bude?

Po stabilizaci zdravotního stavu ženy bude důležité, zda se podrobí medikaci a bude užívat předepsané léky. Po propuštění z psychiatrické nemocnice se bude muset malířka rozhodnout, zda setrvá v Brně nebo odcestuje zpátky do Milána, kde má bydliště.

Vystudovaná malířka a architektka má za sebou tři desítky instalací a přes šedesát výstav v prestižních galeriích po celém světě.Také přečtěte

Mostecké házenkářky po pauze rozhodly o jasné výhře v Šaľe

Mostecké házenkářky vyhrály i třináctý zápas v tomto ročníku interligy. Po delší pauze zaviněné epidemií …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *