Web zprávy

Sněmovna o koronaviru: Co si na mimořádné schůzi „vydupe“ opozice?

V návrhu programu schůze jsou předlohy ODS, které prodlužují odpuštění sociálních odvodů pro živnostníky a pro malé firmy do konce roku. Poslanci by se mohli zabývat také novelou KDU-ČSL, která by v některých případech zjednodušila postup pravidelné výměny průkazu osoby se zdravotním postižením. TOP 09 navrhla do programu debatu o podpoře osob samostatně výdělečně činných, kteří působí v živé kultuře.

Sněmovna by mohla jednat také o poslanecké novele, jež zvyšuje hranici pro odvod zdravotního a sociálního pojištění z odměn z dohod o provedení práce. V návrhu programu je rovněž předloha STAN o zmírnění podmínek nároku na ošetřovné.

OSVČ, pozor! Prominuté platby záloh se vrací: Opozdilcům hrozí tučné pokuty

Návrh programu mimořádné schůze nemohou poslanci nijak upravovat. Buď jej Sněmovna jako celek schválí, nebo odmítne.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ještě před zahájením schůze novinářům řekla, že její klub bude po ministrech chtít slyšet obsáhlejší vyjádření k aktuální situaci okolo počtu nakažených. K jiné diskusi než debatě poslanců s přednostním právem a ministrů totiž pravděpodobně nedojde, koaliční strany podle kuloárních informací neschválí program navržený opozicí, dodala.

„Nový bod se zařadit nedá, ale myslím, že k tomu aktuálnímu dění, které je poměrně dramatické a turbulentní ohledně nárůstu počtu nakažených, by se měli ministři jednoznačně vyjádřit,“ uvedla Adamová. Využít by měli debatu poslanců s přednostním právem před hlasováním o programu. Situace si to podle Adamové žádá, širší vysvětlení postupu vlády a především to, jaké jsou její další plány, by si zasloužili slyšet poslanci i veřejnost.

Koronavirus ONLINE: 1161 nakažených za středu, další rekord a respirátory jedou za skladu

Schůzi svolali poslanci opozičních ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN k některým koronavirovým předlohám. „Jdou zvěsti, že koalice nepřipustí schválení programu, ale doufám, že se nám podaří přesvědčit vládu, aby nestrkala hlavu do písku ještě hlouběji než nyní,“ řekla na ranní tiskové konferenci Pekarová Adamová. Na koaliční poslance apeloval i šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. „Představili jsme body, které jsou palčivé a jejich projednání může pomoci občanům. Pokud poslanci neschválí program, bude to koalice, kdo dělá obstrukce,“ uvedl.

Komunisté proti programu schůze

Komunisté, kteří ve Sněmovně podporují menšinový kabinet ANO a ČSSD, program mimořádné schůze svolané na návrh opozice nepodpoří. Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik novinářům před jednáním řekl, že prostor na diskusi o návrzích opozice bude na schůzi, která začne v úterý. Komunisté také budou žádat, aby se od příštího týdne kvůli epidemické situaci scházela dolní komora Parlamentu pouze v polovičním počtu poslanců, jak tomu bylo při jarní první vlně onemocnění koronavirem nového typu.

To už avizovali i piráti, kteří mají minimálně jednoho nakaženého poslance a část klubu včetně asistentů v karanténě. Šéf Sněmovny Radek Vondráček ve středu pro Blesk Zprávy nevyloučil, že se dolní komora v nejbližších dnech uzavře veřejnosti a pořádat se nebudou ani semináře a další akce.

Koronavirus u Pirátů. Navrkal poslal kolegy na testy. Vondráček zvažuje „zákaz návštěv“

Česko ve středu zaznamenalo druhý denní přírůstek nad 1000 nových případů nákazy koronavirem, laboratoře potvrdily 1161 pozitivních testů. Je to o dva méně než v úterý, kdy byl nárůst rekordní. Počet aktuálně nakažených přesáhl 10.000, s nemocí covid-19 se nyní potýká 10.218 lidí, nejvíce od začátku epidemie.Také přečtěte

Holubího rekordmana měla čekat smrt. Nakonec jí unikne díky falešnému kroužku

Holuba pojmenovaného Joe podle budoucího amerického prezidenta našel na svém dvorku koncem prosince obyvatel Melbourne …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *