Web zprávy

Sněmovna podpořila v prvním čtení chráněný účet pro dlužníky v exekuci

Kluby ODS a TOP 09 zablokovaly žádost předkladatelů o schválení novely už v prvním čtení. Právní výbor ale bude mít na její projednání jen deset dnů místo obvyklých šedesáti. Sněmovna by tak mohla schvalovat návrh už na příští řádné schůzi, která začne ve druhé polovině října.

Chráněný účet by musela banka založit na žádost dlužníka zdarma a vést jej za podmínek jeho běžného účtu. Shromažďovaly by se na něm peníze, které exekuci nepodléhají a které jsou určeny k uspokojování životních potřeb dlužníka a jeho rodiny, stojí v důvodové zprávě. Dlužník by mohl mít pouze jeden chráněný účet.

„Navrhovaná právní úprava je nezbytná, neboť představuje jediný efektivní a přiměřeně rychlý způsob řešení neoprávněných exekucí na účet povinného, snížení administrativní zátěže zaměstnavatelů a posílení bezhotovostního transparentního bankovního styku,” napsali předkladatelé Kateřina Valachová (ČSSD) a Patrik Nacher (ANO).

Podle Marka Výborného (KDU-ČSL) by banky měly mít povinnost založit chráněný účet kvůli „rychlým exekutorům” na počkání, nikoli v pětidenní lhůtě. Výborný řekl, že zvláštní účet by mohl pomoci tomu, aby dlužníci dál nepropadali do dluhové spirály. Mohli by podle něho zůstat ve standardních ekonomických vztazích a neodcházet kvůli exekucím do šedé ekonomiky.

Novela upravuje také jednorázovou výplatu dlužníkovi z jeho obstaveného účtu na trojnásobek životního minima.

Také přečtěte

Pojďte se mnou, chcete-li žít, vyzval po terminátorovsku k očkování Schwarzenegger

„V pořádku, dostal jsem vakcínu a doporučil bych ji každému a všem,“ řekl herec, který …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *