Web zprávy

Snížení daně z příjmů nabourá rozpočet, tvrdí Zeman

„Nemám nic proti jednorázovým dávkám, ale znepokojuje mě pokus nabourat státní rozpočet,“ řekl Zeman a dodal: „Snížení daně z příjmů nepokládám za rozumné“. Dopad na rozpočet by byl výpadek v příjmech mezi 70 až 90 miliardami korun ročně, které budou chybět v investicích a podobně.

Na zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu se koaliční strany dohodly koncem srpna. Zároveň má zůstat sazba 23 procent pro lidi s příjmem nad zhruba 139 tisíc korun měsíčně. Podle Zemana to ale rozpočet „nevytrhne“. „Kolik lidí v Česku má takové měsíční příjmy?“ zeptal se.

Koalice zrušení superhrubé mzdy slíbila ve svém vládním programovém prohlášení. Nyní činí efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta.

Superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění, která u zaměstnanců poté představuje základ daně z příjmů. Vedle toho je ještě pro vysokopříjmové skupiny v daňovém systému takzvaná solidární přirážka, ta zůstane tedy fakticky zachována.

Prezident naopak podpořil návrh vlády dát letos důchodcům jednorázový pětitisícový příspěvek. Odmítá výhrady a připomněl, že jednorázovou dávku dostali i živnostníci. „Mnozí také mohli vládě vytýkat, proč se podporují živnostníci, ale díky tomu se mnozí zachránili,“ dodal.

V případě podpory se mu líbí program COVID III, což je poskytnutí dlouhodobých úvěrů firmám k překonání obtíží spojených s pandemií koronaviru.

Také přečtěte

Francie zpřísňuje podmínky cestování, umožní vstup jen s negativním testem

ilustrační snímek | foto: Reuters, AP Elysejský palác doplnil, že testy nesmí být starší než 72 hodin …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *