Web zprávy

Sociální pacienti se přestěhují do hotelů, v budoucnu by tam mohli jít i další nakažení

Co se týče hospitalizovaných ze sociálních důvodů, je podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) nutné takto využitá lůžka uvolnit, aby nedošlo k přehlcení systému a výraznému omezování péče. Řekl to na tiskové konferenci po jednání vlády, kdy kabinet výrazně zpřísnil koronavirová opatření. Nové opatření bude prý nabíhat postupně.

„Blížíme se do situace, kdy kapacity našich zdravotnických zařízení mohou být využívány v takové míře, že by to znemožnilo poskytovat ostatní péči. Nemůžeme léčit jen pacienty s covidem. Aby se to nestalo, tak pacienty, kteří jsou pouze na sociální hospitalizaci, tedy čekají na to, že půjdou do domova důchodců nebo jiných sociálních zařízení, budeme moci přestěhovat na přechodnou dobu do hotelů, abychom uvolnili kapacitu přávě těchto hospitalizačních zařízení,” oznámil po jednání kabinetu Prymula.

Česko od začátku září zaznamenává rekordní počty nově nakažených za den, ve středu to bylo 5335 přírůstků. Rapidně se zvyšuje také počet pacientů, kteří vyžadují hospitalizaci či mají těžký průběh. V návaznosti na to hrozí v horizontu dvou až tří týdnů přeplnění lůžkových kapacita kolaps zdravotnického systému.

Při zhoršení stavu zpět do nemocnice

Podle dřívějších vyjádření ministra, ale i pražské hygieničky Zdeňky Jágrové přes čtyřicet procent hospitalizovaných pacientů s covidem v nemocnici vůbec nemusí být.

„Tento člověk (pozitivně testovaný) bude mít možnost strávit 10 dní v zařízení hotelového typu,” uvedl Prymula s tím, že v zařízeních bude zajištěn monitoring zdravotního stavu a v případě zhoršení by lidé byli převezeni do zdravotnického zařízení.

Podle Prymuly je potřeba využívat kapacity systému v Česku v maximální míře. „Hejtmani v rámci nouzového stavu mají právo oslovit i soukromá zdravotnická zařízení a požádat je také o vyčlenění kapacity,” doplnil ministr s tím, že na vytížení systému budou dohlížet krajští koordinátoři.

Ti budou informace předávat do centrálního velína zřízeného při ministerstvu. „Budeme tedy vidět, jaká je kapacita a budeme schopni zabezpečit případnou redistribuci pacientů v systému,” uvedl Prymula.

Dobrovolná izolace od rodiny

Do budoucna se počítá i s tím, že by v hotelech mohli být izolování pacienti, kteří mají pozitivní test a nechtějí nakazit členy rodiny. Ti by izolaci strávili v hotelu jen tehdy, pokud by o to sami měli zájem.

Využity pro oba případy budou hotely, které nyní nemají hosty. Obecně se opatření hotelů a penzionů nijak nedotknout a mohou zůstat dál v provozu. Tento sektor ovšem nyní trpí velkým propadem.

Vláda kromě toho opět na čtrnáct dní omezila, podle ministra „prakticky zakázala”, stejně jako na jaře během první vlny epidemie, návštěvy ve všech zdravotnických a sociálních zařízeních, aby tam nedošlo k zavlečení nákazy.

Avšak výjimku mají například otcové u porodů, navštěvovat se mohou také nezletilí pacienti.

Také přečtěte

Honor se zbavil rodiče v okovech a vyhlíží perspektivní budoucnost

Honor vznikl jako cenově dostupná dceřinná značka koncernu Huawei. Dlouho to dobře fungovalo, než na …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *