Web zprávy

Sonda NASA část vzorků z asteroidu ztratila, i tak jich má ale pořád dost

Podle NASA dokonce sonda nabrala takové množství vzorků, že větší kameny lehce nadzvedávaly poklop sběrné hlavice s nimi. Bylo proto třeba se soustředit na to, aby byl odebraný vzorek bezpečně uložen, což se podle nejnovějších zpráv nakonec v úterý 27. října podařilo.

Došlo tedy k uzamknutí získaného materiálu v návratové kapsli SRC (Sample Return Capsule). Robotická paže TAGSAM i s odběrnou hlavicí je navíc aktuálně též už připevněná ke speciálnímu pouzdru na sondě, které má vzorky chránit, dokud se v roce 2023 nevrátí na naši planetu.

Vzorky jsou pevně zamčené, potvrdila NASA na Twitteru

„Bennu nás nadále překvapuje úžasnými vědeckými poznatky – a také některými překážkami,” citovala před pár dny agentura DPA manažera NASA Thomase Zurbuchena.

Zanedbatelný únik vzorků

Sonda odebrala minulý týden po několikahodinovém složitém manévru jako první americké zařízení vzorek z povrchu asteroidu. Nebylo ale jasné, zda je odebraný materiál použitelný a dostatečný.

NASA pak oznámila, že z kontejneru, kam jej sonda uložila, část vzorku vypadla do vesmírného prostoru, protože schránka zůstala pootevřená.

Ovšem nakonec šlo podle amerických odborníků jen o malý únik, který misi neohrozil – tím spíš, že se z Bennu odebralo opravdu značné množství.

OSIRIS-REx o velikosti přibližně malého dodávkového auta se k Bennu vydala před čtyřmi lety a zpáteční cestu k Zemi má nastoupit v březnu. Planetky jsou pozůstatky materiálu z doby vzniku solárního systému a rozbor jejich hornin by mohl přispět i k objasnění původu vzniku života na Zemi.

BEZ KOMETÁŘE: Série 82 snímků kamery SamCam během sběru vzorků mise OSIRIS-REx Touch-And-Go (TAG) na planetce Bennu

Video: NASA/Goddard/University of Arizona

Také přečtěte

Opakovaný covid? Vědci řekli, jak dlouho je člověk pro prodělané nákaze imunní

Studie britské vládní zdravotní agentury Public Health England (PHE) ukazuje, že opětovné nakažení koronavirem u lidí, kteří …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *