Web zprávy

Soud k vraždě a znásilnění: Expolicista z Prahy je obžalován

Soud se hrůznou kauzou začal zabývat v srpnu, policista obvinění odmítl. „Celá obžaloba je nesmysl. Policisté obcházeli svědky a ovlivňovali je, i mou matku. O nestrannosti a objektivitě vyšetřování nemůže být řeč,“ zahájil svou výpověď Martin K. Dříve pracoval v Praze jako policista, pak ho ale kvůli spáchání trestného činu vyhodili, a tak se začal živit jako taxikář. Právě tehdy, v letech 2015 až 2019, páchal podle státní zástupkyně skutky popsané v obsáhlé obžalobě. Hrozí mu za ně 15 až 20 let vězení, nebo i výjimečný trest.


Martin K. u soudu 19. října 2020 CNC / David Zima

Vražda

Nejzávažnějším činem má být vražda spáchaná loni 2. května ráno v bytě v Hasově ulici v Praze 4. Pachatel na místo údajně přišel „v úmyslu zrealizovat své sexuální násilné představy spočívající zejména ve znásilnění ženy a jejím následném podřezání“.

Evakuace na jihu Prahy: Hořelo v bytě, zemřela žena. Na místě se našel granát, dorazil pyrotechnik a mordparta.

Na starší obyvatelku bytu, kterou si vybral náhodně, zaútočil dvěma noži, zřejmě i šroubovákem a také podlouhlým nástrojem, na což u soudu poukázal i znalec Jiří Hladík. „Jsou tam na horních končetinách známky obrany,“ uvedl u soudu s tím, že oběť se zjevně bránila. Utrpěla také zranění tupým předmětem, takže nevyloučil, že útočník měl dva vražedné nástroje. „Lze usuzovat, že se jednalo o dva nástroje, jedním by mohl být nůž,“ řekl znalec.

Ačkoliv obžalovaný Martin K. nařčení ze spáchání vraždy popírá, jeho bývalý kolega u policie soudu sdělil, že mu od něj přišla SMS, z níž se dalo vyčíst, že se Martin K. dopustil vraždy. Padla v ní slova o „potocích krve“. „O spánek jsem jí zlomil nůž,“ psal prý obžalovaný a následně ve zprávě detailně popisoval sexuální praktiky, které na ženě po útoku vykonal. „Chtěl jsem zabít mámu, ale neotevřela mi, tak jsem zabil někoho jiného,“ uvedl údajně ve zprávě a dodal, že zabije i sám sebe.

Vrah v bytě následně založil požár, aby zakryl stopy. Oheň včas dostali pod kontrolu hasiči, kteří z domu evakuovali 81 lidí. Obžalovanému muži proto kladou vyšetřovatelé za vinu i obecné ohrožení.

Obžalovaný Martin K. na internetu popsal, jak několik hodin zdrogovaný onanoval a pak psal sexistické a sadistické zprávy lidem.

Muž minulý týden u soudu odmítl, že by vraždil. Byl prý se svým kamarádem, oba ten den hojně užívali pervitin. O tom, co přesně dělal, vypovídal velmi zmatečně. Když mu později ten den volala jeho bytná, že se v jejich domě vraždilo, postupně se rozpomenul, že se tam toho rána stavoval pro peníze, víc si však nepamatuje.

Znásilnil matku?

Obžaloba muže viní i ze znásilnění bývalé přítelkyně nebo vlastní matky. Tu měl znásilnit v říjnu 2018, napsal jí prý: „Rajcuje mě představa, že zavoláš policajty, a než přijedou nebo budou za dveřma, oddělám tě a skočím z okna.“ Obžalován je také právě z toho, že ženám rozesílal výhrůžné textové zprávy a vydíral je intimními fotografiemi pořízenými proti jejich vůli. Podle znalce Petra Weisse trpí sexuální deviací, jsou u něj patrné známky útočného sadismu a trpí také poruchou osobnosti. 

U soudu svědčil také přítel matky Martina K., který uvedl, že si nemyslí, že by byl takových činů schopen. Na druhou stranu před soudem sdělil, že se jej vlastní matka obávala, zvláště když byl pod vlivem drog. Matku měl prý osahávat, ale nemyslí si, že by došlo k sexu.

Vážení čtenáři, dobré ráno,

vítáme vás u online přenosu ze soudní síně,kde se od 19. října projednává případ pražského expolicisty Martina K., který podle obžaloby zavraždil v květnu 2019 ženu v Hasově ulici v Praze 12, znásilnil několik žen včetně vlastní matky a další napadl. Dnešní soudní líčení začíná v 9:00.

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Soud tímto pro dnešek končí, další jednání je nastaveno na čtvrtek 29. října v 9:00.

Štefan S. na dotaz soudce dále promluvil o údajném znásilnění matky obžalovaného, kterého se měl Martin K. dopustit. Údajně byl obžalovaný pod vlivem drog a pokoušel se svou matku osahávat a zalehnout. Když se ohradila, tak toho nechal. „Říkala, že se snažila bránit, ale bála se vzdorovat, protože byl evidentně v rauši,“ sdělil svědek soudci.

Posledním předvolaným na úterní líčení je přítel matky obžalovaného. Ten uvedl, že nevěří tomu, z čeho je Martin K. viněn. Na druhou stranu promluvil také o tom, že měl svou matku „osahávat, i se s ní eroticky stýkat.“ K sexuálnímu aktu ale podle něj nedošlo. Dále také uvedl, že z Martina K. měla vlastní matka strach, a to kvůli jeho nevyzpytatelnému chování, když byl zdrogovaný.

Po zavražděné zůstal její manžel, který po těžké nemoci skončil na lůžku, a byl tak na péči zavražděné prakticky závislý. Společně adoptovali syna Pavlíka, který však kvůli smrti maminky musel zůstat v dětském domově. „Moje sestra velmi toužila po rodině,“ uvedla Marie P.

Od 15:00 líčení pokračuje.

 

Další předvolanou je Marie P., sestra zavražděné. „Ten čin mě velice zasáhl. Nikdy se s tím nevyrovnám,“ řekla s tím, že měla se sestrou velmi blízký vztah a že ke stáru plánovaly, jak si budou vzájemně nápomocné.

K soudu přišel svědčit další Martinův bývalý kolega u policie. Ten v rámci přípravného řízení uvedl, že Martin K. bral steroidy, místy byl prý při službě nevyzpytatelný. Popsal například, že když měl kolemjdoucí výhrady k tomu, jak Martin K. jezdí se svým vozem, nerozpakoval se a předvedl dotyčného na policejní oddělení. Také tento svědek uvedl, že mu od Martina K. chodily tak divné zprávy, až si jej později raději zablokoval.

 

Soud je přerušen do 15:00.

 

Martin K. si s výpovědí svědkyně, stejně jako v případě předešlých předvolaných svědků, nebere moc servítky. „Ulhaná prostitutka, ještě jich tady bude celá řada,“ vyjádřil se.

Od 13:00 soudní líčení pokračuje výpovědí další svědkyně, která Martina K. znala. Pro soud uvedla, že se s ním, stejně jako jiné ženy, seznámila na internetových erotických stránkách, kde si mimo jiné domlouvala schůzky za účelem přivýdělku sexem. O obžalovaném vypověděla, že měl „nějaké zvláštní touhy“. Zároveň při výpovědi u policie sdělila, že se jí Martinův kamarád Jaroslav F. svěřil, že měl Martin K. v minulosti někoho znásilnit.

Soudce nařídil přestávku, pokračovat se bude ve 13:00.

Hovoří další svědci z řad sousedů. Jeden z nich uvedl, že uklízel prostor před bytem, kde k vraždě došlo. „Byly tam skvrny od krve a nějaké svršky, ošacení tam bylo,“ popsal. Další sousedka-svědkyně popsala, že její syn nejspíš všechno slyšel. Volal jí prý, že je na chodbě hrozný řev. Žena bydlí v prvním patře, vražda se stala o patro výš. „Syn mi sděloval, že na chodbě je hrozný rámus a řev,“ řekla žena. Synovi prý nařídila, ať tam hlavně nechodí. 

Hovoří další svědek. Martina K. prý zná jako spolubydlícího, moc se s ním ale neznal. Bavili se údajně maximálně o tom, co dělají za práci nebo jaké mají záliby, věděl o něm, že je taxikář a že chodí do fitka. Sám v době, kdy mělo dojít v vraždě, se s nikým nepotkal, přišel asi kolem sedmé ráno do bytu.

Martin K. se vyjadřuje k výpovědi svědkyně. Je v ní podle něj řada rozporů, uvedl, že si to žena nejspíš moc nepamatuje. Nervózní prý mohl být kvůli tomu, že míval halucinace z drog.

Obhájkyně Martina K. se svědkyně táže, jaký byl Martin K. spolubydlící. Žena uvedla, že na ni nikdy nebyl agresivní nebo se nikdy nechoval nijak nevhodně. „Byl milý, zdvořilý, čistotný,“ doplnila.

Svědkyně popsala den, kdy v bytě vznikl požár – ten podle obžaloby založil Martin K., který tak chtěl zakrýt vraždu. Uvedla, že cítila kouř, jako když hoří papír, a začala zvonit na sousedy. Klepala na sousedy a viděla, jak se nad futry jednoho bytu line kouř, a zavolala hasiče. Na dotaz soudce uvedla, že v bytě neviděla žádné stopy krve. Do bytu se mohla vrátit až po delší době, popsala, že tam ležela mrtvola.

 

Soudce se ptal na to, jak působil Martin K. po incidentu. „Říkal, že neví, co na to říct, že to je dům hrůzy,“ uvedla žena. Byl podle ní nervózní, nedokázal se jí podívat do očí. Pak prý chtěla, aby se muž odstěhoval, protože si myslela, že to mohl udělat. Přemýšlela, jestli má sama v bytě zůstat. Muž prý nakonec sám záhy odešel, zůstalo po něm jen pár věcí. „Taška flašek od piva, čisté košile a nějaké odpadky, tak jsem to všechno vyhodila,“ líčila svědkyně.

Vypovídá další svědkyně, žena, která ve svém bytě v Hasově ulici pronajala Martinovi K. pokoj. Právě tak se podle ní seznámili. „Získal si důvěru i tím, že měl kladný vztah ke zvířatům,“ poznamenala. V bytě se prý zdržoval minimálně, chodil hodně do posilovny a tam se i sprchoval, občas se potkali na chodbě.

 

Vypověděla, že si jí ztratily dva mobily, ale nikdo o tom nic nevěděl. „Asi za dva dny za mnou přišel a přiznal, že tam měl nějakou slečnu v noci,“ uvedla s tím, že Martin K. to vysvětlil tak, že telefony ukradla slečna. Jedná se o čtyřpokojový byt. Žena prý měla problém sehnat práci, proto si tam vzala spolubydlícího poté, co se odstěhovali její dva synové. Bydleli tam s ní také také tři kočky a pes.

Soudce se svědka ptal na povahu obžalovaného. Muž ho popsal jako docela inteligentního, dřív prý třeba ani nepil, když někam chodili a měl řídit. Martin K. ve výpovědi uvedl, že od svědka Ondřeje H. dostal drogy. K tomu se svědek vyjádřit nechtěl, tvrdí, že sám drogu nikdy ani nezkusil. SMS zprávám, které mu obžalovaný posílal, podle svých slov moc nevěřil, uvěřil nakonec ale té, v níž mu Martin K. popisoval vraždu ženy.

 

Martin K. k jeho výpovědi uvedl, že Ondřej H. byl také závislý na drogách. „Nikdy by mě nenapadlo mít homosexuální styk, bylo to jen proto, že jsem byl totálně sjetý,“ komentoval video s orálním sexem.

Kolega obžalovaného expolicisty u soudu také přečetl zprávu, kterou mu Martin K. prý poslal a která se měla týkat vraždy, z níž je obžalován. Přišla mu asi v jednu hodinu v noci. Padla v ní slova o „potocích krve“. „O spánek jsem jí zlomil nůž,“ psal prý obžalovaný a následně ve zprávě detailně popisoval sexuální praktiky, které na ženě po útoku vykonal. „Chtěl jsem zabít mámu, ale neotevřela mi, tak jsem zabil někoho jiného,“ uvedl údajně ve zprávě a dodal, že zabije i sám sebe. Svěděk prý pak o těch zprávách mluvil s kolegou, přemýšleli, zda to může být pravda a co s tím má případně dělat.

 

Koncem roku 2018 prý Martin K. poslal svědkovi video, kde je obžalovaný vidět při provozování orálního sexu se známým, který na něj následně močí. Svědkovi prý chodily dlouhé zprávy často, muž je podle svých slov pak už ani nečetl a nevěřil tomu, co v nich obžalovaný psal.

Jako první dnes vypovídá svědek Ondřej H., bývalý kolega obžalovaného od policie. Uvedl, že se s ním zná 13 let, když sloužili u pohotovostní motorizované jednotky, potkávali se prý často. Kamarádili se i poté, co Martina K. od policie propustili, v kontaktu byli příležitostně. Svědek vypověděl, že od Martina K. dostával SMS, kde obžalovaný popisoval „záseky ve vaně“ pod vlivem drog i to, jak jezdil za prostitutkami. Pak se prý zprávy začaly měnit, Martin K. psal údajně i o tom, že by chtěl někomu ublížit nebo nějakou ženu znásilnit. „Určitě mi psal o tom, že chtěl znásilnit svoji mámu,“ uvedl u soudu.Také přečtěte

Soud rozhodne, jestli se Skotové smějí vzepřít Británii

Může skotský parlament vyhlásit referendum o své nezávislosti bez souhlasu londýnské vlády? Bojovníci za skotskou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *