Web zprávy

Soud se začne zabývat brněnskou korupční kauzou Stoka. Obžalováno je celkem 11 lidí a dvě firmy | iROZHLAS

Krajský soud v Brně začíná v pondělí projednávat korupční kauzu Stoka týkající se rozsáhlých úplatků a manipulací na radnici městské části Brno-střed. Státní zástupce Radim Mezlík kvůli ovlivňování veřejných zakázek obžaloval 11 lidí a dvě firmy. Hlavou skupiny byl podle vyšetřovatelů někdejší radní z hnutí ANO Jiří Švachula.Brno

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítVe spojitosti s korupcí na radnici Brno-střed byly podle státního zástupce ovlivněny stovky zakázek | Foto: Jarda 75 | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0,©

Manipulace se týkaly především stavebních zakázek, a to od těch menších až po ty největší. Podle olomouckého vrchního státního zastupitelství má v této souvislosti policie zadokumentované úplatky v celkové výši 47 milionů korun.


Nahrávky a údaje z mobilů. Důkazní situace v kauze Stoka je podle státního zástupce nezvykle silná


Číst článek

„Týkaly se stovek zakázek, jejich počet ani není přesně specifikován. Ovlivněny pak byly zakázky v celkovém úhrnu až půl miliardy korun,“ uvedl pro Radiožurnál státní zástupce Radek Mezlík.

Kromě bývalého zástupce starosty Brna – střed Jiřího Švachuly z ANO, který je jako jediný dosud stíhán vazebně a hrozí mu až 15 let vězení, je obžalován i Petr Liškutin, který za ANO zastával stejnou pozici v části Brno – Ivanovice, nebo Petr Kosmák, který v části Brno-střed působil jako vedoucí technik správy nemovitostí. Mezi podnikateli jsou pak obžalováni spolumajitel stavební společnosti Kros-stav Lubomír Smolka, Ivan Trunečka, Pavel Ovčarčin nebo vlivný zákulisní hráč brněnského podnikatelského prostředí s iráckými kořeny Saman El-Talabani, jehož výpověď stála na začátku vyšetřování.

Důkazů navíc není málo. Vyšetřovatelé mají k dispozici například prostorové odposlechy, různé listinné důkazy nebo zajištěné mobily, ale zejména se opírají o výpovědi samotných obviněných. Hned čtyři z nich se totiž rozhodli s policií spolupracovat, jak připomněl státní zástupce.

„Čtyři obvinění usilují o status spolupracujícího, kdy svou trestnou činnost doznávají a popisují, jak k organizování úplatkářské trestné činnosti docházelo. Důkazů je poměrně dost a věc by tak mohla u soudu obstát,“ připomíná Mezlík.


Soud opět nechal Švachulu z kauzy Stoka ve vazbě, nepomohly ani nabízené záruky


Číst článek

Politické následky

Největší dopady má samotná kauza především na hnutí ANO, které v Brně vládlo, a dlouhodobě se také prezentuje jako protikorupční uskupení. I proto byla brněnská buňka organizace zrušena s úmyslem jeho vedení zcela přeorganizovat. Hnutí následně opustil kvůli rozporům i bývalý brněnský primátor Petr Vokřál.

Kauza se také výrazně dotýká šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka i jeho syna Jiřího – jejich jména se totiž objevují v odposleších ve spojitosti s údajnou provizí ze zakázek. Nicméně přímé důkazy vyšetřovatelé nemají a ani jeden z nich dosud z ničeho obviněn nebyl.

Případ ale zasáhl i ODS, podle serveru Aktuálně.cz prověřují policisté v jedné z dalších větví kauzy i stávající primátorku Brna Markétu Vaňkovou nebo tamního vlivného politika a bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka.

Adéla Paruchová, Jakub Troníček

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Florbalisté Mladé Boleslavi si vybrali pro play off Black Angels

26. kolo TJ Sokol Královské Vinohrady – FBC Liberec 4:11 (1:3, 3:3, 0:5)Branky: 10. Fiala, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště