Web zprávy

Soud v USA zamítl Trumpovu žádost, hlasování o budoucím prezidentovi poštou se prodlužuje | iROZHLAS

Americký nejvyšší soud zamítl žádost volebního týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa, který chtěl zablokovat prodloužení lhůty pro přijetí volebních hlasů zaslaných poštou v Severní Karolíně. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP, podle níž se jedná o dílčí vítězství demokratů před prezidentskými volbami konanými 3. listopadu.Washington

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítMnoho států usnadnilo možnost hlasování poštou v obavách ze šíření koronavirové nákazy v přeplněných volebních místnostech či frontách na hlasování | Zdroj: Reuters

Soudci nejvyššího soudu ve středu místního času nevyhověli žádosti republikánů a ponechali v platnosti verdikt soudu nižší instance, který schválil rozhodnutí volební komise v Severní Karolíně o prodloužení nejzazšího termínu pro započtení korespondenčních hlasů. Ta s ohledem na možné problémy americké pošty se včasným doručováním rozhodla, že platné budou ty hlasy, které budou odeslány nejpozději v den voleb a doručeny do 12. listopadu.


Americký Senát schválil nominaci Barrettové do nejvyššího soudu. Trump na její počest uspořádal oslavu


Číst článek

Nejvyšší soud dříve ve středu zamítl i další návrh republikánů, kteří se dožadovali přednostního projednání obdobné žaloby proti prodloužení lhůty pro započtení hlasů poštou v Pensylvánii. Opatření tak zatím zůstává v platnosti. Oba zmíněné státy jsou pro Trumpa klíčové z hlediska šancí na znovuzvolení, připomíná agentura Reuters.

Nová soudkyně nejvyššího soudu Amy Coneyová Barrettová, kterou nominoval Trump a která do funkce nastoupila v pondělí po schválení Senátem, se středečního hlasování nezúčastnila. Podle mluvčího soudu neměla dost času seznámit se s případem.

Pře o korespondenční hlasování v Severní Karolíně a Pensylvánii je jedním z celé řady soudních sporů týkajících se nadcházejících prezidentských voleb. Američané letos hlasují poštou v rekordním počtu, což by podle odhadů mohlo přispět k nejvyšší volební účasti za více než sto let.


Americká pošta varuje, že nejspíš nestihne doručit korespondenční hlasy během prezidentských voleb


Číst článek

Mnoho států usnadnilo možnost hlasování poštou v obavách ze šíření koronavirové nákazy v přeplněných volebních místnostech či frontách na hlasování.

Trump opakovaně vystoupil s nepodloženým tvrzením, že hlasování poštou – které je v amerických volbách běžnou praxí – poznamenají podvody. Volební podvody jsou v USA podle odborníků nicméně velmi vzácné.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

V Bavorsku se objevila nová mutace, Merkelová chce Německo zcela odříznout

První informace hovoří o dosud neznámé mutaci koronaviru, zatím ale není jasné, jaké vlastnosti tato …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *