Web zprávy

Soud zrušil výtku, kterou dala Benešová soudkyni v kauze Postoloprt


Zleva Václav Ibl (místostarosta), Hana Elsnicová, Lenka Kováčová, Petr Elsnic a Karel Srbecký.


| foto: Miroslava Strnadová,
5plus2.cz

Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Kauza Postoloprt se týkala deseti zastupitelů, kteří čelili obžalobě za údajně nevýhodný prodej domu. Vltavská jim nejprve rozdala trestním příkazem peněžité tresty. Revizní posudek ale poté ukázal, že prodejní cena nevýhodná nebyla, a soudkyně následně obžalované loni v březnu osvobodila. Stíhání čelili téměř tři roky.

Vltavská si za správností svého postupu stojí a kvůli následně uložené výtce podala správní žalobu. Soud jí dal nyní za pravdu.

„Je v rozporu s ústavními principy právního státu a nezávislosti soudního rozhodování, aby orgán moci výkonné, kterým ministr spravedlnosti je, jakkoliv hodnotil a tím spíše sankcionoval soudce za jeho rozhodování,“ uvedla k dnešnímu rozsudku předsedkyně soudního senátu Viera Horčicová.

„Postihovat soudce za jeho rozhodování může ve výjimečně závažných případech pouze nezávislý orgán, jímž jsou v našem právním řádu kárné senáty složené ze soudců a zástupců dalších právnických profesí,“ doplnila.

Vltavská v žalobě argumentovala mimo jiné tím, že podle zákona je výtka určena pro drobná porušení procesních předpisů či při poklescích v chování. Obávala se také, že nelibost ústředního orgánu státní správy soudů by se mohla projevit i na přístupu ministerstva vůči celému jejímu okresnímu soudu.

Postoloprtští zastupitelé schválili v roce 2015 prodej domu na náměstí za milion korun. Rozhodnutí napadl jeden z místních, který chtěl objekt také koupit. Případ prověřovala policie a státní zastupitelství pak podalo obžalobu na základě posudku, podle něhož by cena v místě obvyklá byla přes 1,5 milionu. Podle ministryně Benešové ale soudkyně věděla, že posudek předložený obžalobou má zásadní vady.

Kromě výtky soudkyni podala Benešová kvůli kauze kárnou žalobu na státní zástupkyně Radku Pavlišovou a Ivetu Bollovou. Navrhovala pro ně důtku, kárný senát je ale letos v červnu žalob zprostil.

Také přečtěte

Z příběhů živnostníků doslova mrazí: vláda jim slibuje pomoc, oni ale živoří

Vyhořelá z toho, co se děje, se nyní cítí Zuzana S., kosmetička z Karviné. „Věčně zavřeno. Situace …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *