Web zprávy

Soudkyně Ginsburgová zemřela. Trump chce rychle zaplnit její místo, Biden je proti

„Voliči v této zemi by měli být slyšet. (…) Jsou to oni, kteří by podle představ ústavy měli rozhodnout, kdo by měl toto jmenování učinit,“ řekl prezidentský kandidát Joe Biden při proslovu ve Philadelphii. „Snažit se protlačit tuto nominaci Senátem je jen uplatňováním hrubé politické moci,“ dodal někdejší viceprezident.

Smrt Ginsburgové vnesla neočekávanou dynamiku do už tak napjaté a vyhrocené předvolební kampaně v USA. Nejvyšší soud má totiž možnost udávat svými rozhodnutími precedenty, jež pak mohou posunout výklad amerických zákonů na další desetiletí.

Soudci, kteří se řadí ke konzervativnímu křídlu, v něm mají momentálně převahu 5 ku 3. Řada republikánů tak tlačí na Trumpa, aby konzervativní většinu posílil ještě před volbami, v nichž průzkumy považují za mírného favorita Bidena.

Rakovině podlehla známá soudkyně. Trump ji chválil, její poslední přání ho ale nepotěší

Demokratický kandidát prohlásil, že pokud by vyhrál volby on, měl by mít možnost nominovat do Nejvyššího soudu vlastního kandidáta. Demokraté se přitom ohrazují tím, že republikáni před čtyřmi lety odmítali téměř deset měsíců před volbami dopřát slyšení v Senátu tehdejšímu nominantovi prezidenta Baracka Obamy. Tvrdili, že by se takové rozhodnutí nemělo činit ke konci prezidentského mandátu. Nyní do voleb zbývá necelých 45 dnů.

Podle průzkumu společnosti Ipsos se 62 procent Američanů, mezi nimi i řada republikánů, domnívá, že by uvolněný post měl zaplnit až vítěz vzešlý z nadcházejících voleb.

Biden dnes zopakoval svůj závazek nominovat do nejvyšší soudní instance poprvé černošku. Odmítl však uveřejnit jména svých případných kandidátek s tvrzením, že by tím mohl ovlivnit jejich rozhodování v jejich současných rolích soudkyň a vystavil by je navíc neutuchajícím politickým útokům.

Ženu se chystá do funkce navrhnout i Trump, jako dvě možné kandidátky zmínil konzervativní soudkyně Amy Coneyovou Barrettovou a Barbaru Lagoaovou.Také přečtěte

Před 100 lety začalo protibolševické Kronštadtské povstání

V seriálu Před 100 lety připomínáme obrazem události z domova i ze světa, které se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště