Web zprávy

Spory kvůli vraždě Kuciaka: o nevině Kočnera rozhodli dva členové senátu, přehlasovali soudkyni | iROZHLAS

Nevinen. Takový verdikt si ve středu na Slovensku vyslechl podnikatel Marian Kočner, který čelil obžalobě z objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Stejně tak soud osvobodil Alenu Zsuzsovou, která měla zločin zprostředkovat. Za nečekaným závěrem ostře sledovaného procesu stojí členové soudního senátu, kteří přehlasovali jeho předsedkyni Ruženu Sábovou. Informuje o tom slovenský Denník N.Doporučujeme
Pezinok

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítSoud na Slovensku dnes zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka | Foto: Petr David Josek (AP) | Zdroj: ČTK

Zatímco předsedkyně soudního senátu Ružena Sábová byla pro odsouzení Kočnera se Zsuzsovou, zbývající dva členové – tedy Ivan Matel a Rastislav Stieranka – byli přesvědčeni o jejich nevině. Sábovou proto přehlasovali, což není v tak rozsáhlém případu obvyklé, píše slovenský Denník N.


‚Naše děti v hrobě a Kočner se směje.‘ Rodiny zavražděných opustily soudní síň předčasně


Číst článek

Oba členové senátu se zároveň podíleli podle serveru na odůvodnění rozsudku. Rozhodnutí specializovaného trestního soudu jde tak mimo běžnou praxi, právě předsedkyně soudního senátu totiž jako jediná podrobně studuje celý spis.

„Členové senátu ani nechodí do spisu, oni v podstatě přebírají pouze informace od předsedkyně senátu a potom z toho, co vidí na hlavním projednávání,“ popsala posléze pro Českou televizi novinářka Denníku N Monika Tódová, která se případu dlouhodobě věnuje.

Pochybnosti, že soudní senát nefunguje tak, jak má, podle ní začaly prosakovat navenek už v srpnu, kdy měl být rozsudek v případu původně vynesen. Nakonec se to ale o měsíc odložilo. Tehdy se podle Tódové poprvé ukázalo, že mezi jednotlivými soudci nepanují dobré vztahy a že spolu příliš nekomunikují.

„Ty vztahy jsou zlé. Víme, že tento senát nefunguje jako běžné senáty, kdy soudci už během projednávání diskutují, vyhodnocují,“ uvedla dále. Právě neshody mezi soudci podle novinářky měsíční odklad způsobily. Sábová totiž s tím, že by ji chtěli kolegové přehlasovat, prý vůbec nepočítala.

Neshody soudců

Tódová upozornila také na rozpor v tom, že soud použil v případě údajného pomocníka vraha Tomáše Szabóa jako jeden z usvědčujících důkazů výpověď Zoltána Andruska, který se už dříve přiznal ke zprostředkování vraždy. V případě Kočnera však šlo podle soudu o nedůvěryhodného svědka.

„Na tom odůvodnění bylo znát, že tu první část připravovala pravděpodobně Ružena Sábová a tu druhou část, kde Zoltán Andruskó už nebyl důvěryhodný svědek, připravovali tito dva členové senátu,“ přiblížila novinářka.

Podle Tódové to jen dokládá rozpor v soudním senátu. „Dnes už víme, že rozsudek byl přijat dva ku jedné, nebyl tedy přijat jednohlasně. A víme, že předsedkyně senátu byla pro odsouzení Kočnera i Zsuzsové a zbylí dva členové byli pro osvobození,“ shrnula. 

Mám velmi vážné pochybnosti o tom, zda měl ten případ na soudu takovou váhu a zda byl projednáván s důstojností tak, jak by si zasloužil,“ doplnila novinářka.

Zbraň, kterou byla v únoru spáchána nájemná vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky, obstaral patrně Maďar
| Foto: Patrik Sopóci / SME | Zdroj: Profimedia

Pokuta pro Kočnera

Z trojice obžalovaných v nejsledovanějším procesu v novodobých dějinách země tak trestní senát uznal vinným pouze žalovaného vrahova pomocníka Tomáše Szabóa. Má jít na 25 let do vězení. Kočner dostal pouze peněžitý trest za nedovolené ozbrojování, ke kterému se dříve přiznal.

Vražda Kuciaka a jeho snoubenky vyústila na Slovensku v roce 2018 v rozsáhlé protivládní demonstrace a v politickou krizi, v zájmu jejíhož řešení odstoupil z funkce premiéra Robert Fico. Jeho strana Smer po porážce v letošních volbách skončila v opozici.

Z trojice obžalovaných si vynesení verdiktu za značného zájmu zástupců médií vyslechl jen Kočner. Rodiče Kuciaka a Kušnírové krátce po přečtení verdiktu a ještě před jeho zdůvodněním soudní místnost opustili.

Prokurátor tvrdil, že Zsuzsová za finanční odměnu převzala od Kočnera objednávku na vraždu a oslovila Zoltána Andruskóa, který po zadržení s policií spolupracoval a loni přistoupil na trest vězení v trvání 15 let. V případu se odvolal, takže se bude projednávat u Nejvyššího soudu.

kno

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Veterináři vyhlásili kvůli ptačí chřipce mimořádná opatření v celé ČR

Právo o tom informoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček s tím, že mimořádná opatření mají …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *