Web zprávy

Srdcervoucí, řekl Biden o 500 tisících úmrtí na covid. Fauci viní politiky


Podle Bidena je bilance zemřelých po nákaze koronavirem v USA srdcervoucí. Před jeho proslovem na počest zemřelým 500krát odbily zvony Washingtonské národní katedrály. Prezident s viceprezidentkou pak drželi minutu ticha a po Bidenově proslovu se odebrali na jeden z balkonů prezidentské rezidence, který i s přilehlými schodišti pokrývalo 500 zapálených svíček.

„Musíme se bránit tomu, abychom na každou smrt nahlíželi jako na statistiku. (…) Musíme to udělat, abychom uctili zemřelé,“ prohlásil Biden. „Žádám vás také, abychom jednali, abychom byli opatrní, abychom si hlídali rozestupy, abychom nosili roušky, abychom se nechali naočkovat,“ dodal.

Epidemiolog Anthony Fauci označil za příčinu špatné situace v USA politické rozpory. „Jsou tu rudé státy a modré státy, které jsou v určitém ohledu skoro nepřátelské vůči sobě navzájem kvůli názorovým odlišnostem na politiku,“ uvedl Fauci. „Myslím si, že to je ta nejhorší možná ingredience pro řešení vypuknutí nákazy, která by i za těch nejlepších okolností byla velmi vážným problémem.“

Fauci podotkl, že se s virem těžce potýká rovněž například Německo a Británie, kde se oproti USA více dodržují plošné společenské restrikce. „To ale nevysvětluje, jak může mít bohatá a sofistikovaná země největší podíl zemřelých a být nejhůře zasaženou na světě,“ řekl Fauci. „Domnívám se, že to se nemělo stát,“ dodal.

„Tohle je nejhorší věc co se týče zdraví, která se této zemi stala za posledních více než 100 let,“ dodal hlavní Bidenův zdravotnický poradce s tím, že se ještě po desetiletí bude mluvit o „hrozném roce 2020, a možná 2021“.

Bílý dům se snaží zdiskreditovat experta Fauciho. Vybírá jeho mylné výroky

Řada expertů a pozorovatelů přičítá lví podíl na smutném prvenství počínání exprezidenta Donalda Trumpa, který opakovaně s Faucim veřejně nesouhlasil ohledně opatření a naznačoval, že ho odvolá z funkce. „Nemůžete popřít, že když vám lékaři říkají, ať prosím dodržujete tyto pokyny, a pak máte prezidenta, který říká, že (je potřeba) osvobodit Virginii, osvobodit Michigan, tak to (vám) moc nepomáhá,“ připustil Fauci, že z Bílého Domu vycházely „smíšené signály“.

Podle Fauciho není ale na vině jen exprezident. Za nevídaně vysokými statistikami nakažených a zemřelých podle něj stojí rovněž někteří guvernéři a starostové, kteří navzdory radám krizového štábu příliš rychle uvolňovali restrikce v nesprávný čas.

USA registrují jednoznačně nejvyšší počet zemřelých po nákaze koronavirem na světě, přes 20 procent z celosvětových 2,47 milionu obětí. Nynější vlna epidemie, která vyvrcholila v polovině ledna, je několik týdnů na ústupu. Experti však varují, že by se situace mohla znovu zhoršit kvůli nástupu nových a nakažlivějších variant koronaviru.

V zemi rychle postupuje očkovací kampaň, jednu dávku vakcíny obdrželo již přes 44 milionů Američanů a obě téměř 19,5 milionu. Respektovaný model Washingtonské univerzity, který se v minulosti prokázal jako poměrně přesný, i přesto předpokládá, že do začátku června zemře v USA kvůli covidu-19 dalších bezmála 90 tisíc lidí.

Také přečtěte

Posily zafungovaly, Bohačík i Burnett přinesli svým týmům výhry

Jan Štěrba z USK Praha zakončuje na koš Opavy. | foto: Daniel Fadrný / USK Praha …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště