Web zprávy

Srdíčkové dny: Martínek trpí cystickou fibrózou, koná se sbírka na pomoc

Martínkovi je dnes deset let, ale bohužel již od narození potýkal se zdravotními problémy. V péči lékařů skončil již po porodu, když ho museli resuscitovat a napojit na ventilátor. Místo toho, aby si ho rodiče odvezli domů, strávil dalších šest týdnů na jednotce intenzivní péče, kde se potýkal s nízkou hladinou cukru.

Viktorie skončila kvůli obrně na vozíku. Později se přidala těžká skolióza, kterou by mladá žena chtěla operovat. Věří, že se tím její zdravotní stav zlepší.

Nakonec se odhalila příčina všech problémů. Ukázalo se, že trpí cystickou fibrózou. Tato zákeřná nemoc postihuje zhruba jedno ze 3 000 narozených dětí. „Před takovými patnácti lety ty děti umíraly třeba v pěti letech. Dnes se to brzo podchytí a ihned se začíná s inhalacemi, protože při cystické fibróze se dětem vytváří hustý hlen v plicích,“ upozornila ředitelka organizace Život dětem Maria Křepelková.

Náročný boj s nemocí

Právě díky tomu, že se nemoc podaří odhalit brzy, lze s ní úspěšně bojovat. I tak je to ale pro celou rodinu velká zátěž. Lékaři v Motole je museli naučit, jak o dítě s touto diagnózou pečovat. Je potřeba dodržovat předepsanou diet a klíčové jsou hlavně inhalace. „Pětkrát denně inhalují. Když mají sebemenší infekci, stačí i angína, tak musí okamžitě dostat antibiotika a často končí v nemocnici,“ popsala složitou situaci Maria Křepelková.

Praha 3 zkouší v ZŠ Jeseniova ojedinělý projekt. V rámci online výuky vzdělává děti lektorka přímo z amerického Harvardu. Pakliže se projekt osvědčí, mohl by být rozšířen do dalších základních škol v městské části.

Martínkovi je jen deset let, ale už za sebou má i několik komplikovaných infekcí, ze kterých se léči vlastně až doteď. Nedávno opět skončil v Motole, protože se jeho stav zhoršil a právě proto potřebuje speciální přístroj na odhlenění. Přístroj SIMEOX ale stojí přes 180 tisíc a právě proto vznikla již zmíněná sbírka.

Chodí do školy i točí videa

Jinak se ale jedná o činorodého hocha, který se s nemocí pere statečně jako lev. Podle Křepelkové působí vlastně jako úplně zdravý kluk, chodí do školy, sportuje a aktivní je i třeba na internetu, kde točí různá videa například ze hry Minecraft. Na youtube ho lze najít pod přezdívkou Marpok.

Pomoci lze darem i nákupem

Organizace Život dětem už dvacet let pomáhá dětem, které potkalo neštěstí hlavně v podobně různých zdravotním postižení. Letošní tzv. Srdíčkové dny odstartovaly již v září akcí na Náměstí Míru, po které se vydali prodejci právě symbolických srdíček a řady dalších věcí do ulic měst po celé ČR. Kromě toho se rozjela o online sbírka právě pro Martínka, která pokračuje do konce října. Na webu srdickovedny.cz si mohou lidé koupit různé dárkové předměty neb přímo přispět libovolnou částkou.Také přečtěte

Herce by neměli obsazovat podle sexuální orientace, míní Harris

David Burtka a Neil Patrick Harris (Los Angeles, 8. února 2015) | foto: Reuters „Myslím, že …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *