Web zprávy

Stát drží v cizině budovy za miliardy

Účetní hodnota budov ve správě ministerstva zahraničí činí patnáct miliard korun. „Tržní hodnotu odhadujeme asi na desetinásobek, tedy zhruba na 150 miliard korun. Odvíjí se od pohybů na trzích s realitami v jednotlivých zemích,“ uvádí mluvčí rezortu Zuzana Štíchová.

Budovy slouží zejména diplomatům jako sídla zastupitelských úřadů, kterých je po světě kolem 120, ale také jako rezidence velvyslanců. Síť „českých“ budov v zahraničí se průběžně obměňuje. Ministerstvo například v posledních třech letech prodalo bývalé ambasády v Bulharsku a Kostarice a bývalý generální konzulát v Košicích.

Komentář Pavly Palaščákové: Unijní berani směřují na periferii

„Budova v Bulharsku nevyhovovala velikostí, a tím pádem i provozními náklady. Prodejní cena dosáhla téměř 153 milionů korun,“ říká Štíchová.

Z prodeje úřadů v Kostarice a Košicích Česko vyinkasovalo 7,4, respektive 17,7 milionu korun. Jako poslední mezi využívané objekty přibyl nově vzniklý zastupitelský úřad v Singapuru, jehož budovu si Česko pronajímá. Jiné úřady se zase přesouvají, například v roce 2017 změnilo zastupitelství adresu ze Zimbabwe na Zambii.

Na opravy a základní údržbu budov má rezort každoročně vyhrazených 120 milionů korun a další stovky jdou na investice. Ohlášená rekonstrukce velvyslanectví v Berlíně vyjde Česko zhruba na tři čtvrtě miliardy.

Přibližně stejná částka byla určena na nákup budovy Stálého zastoupení v Bruselu, jelikož blížící se české předsednictví EU si podle rezortu zahraničí vyžádá posílení kapacit. Ministerstvo rovněž zrekonstruuje za půl miliardy budovu Stálé mise při OSN v New Yorku, jak už informoval deník E15.

Velvyslanec Kmoníček by mohl zůstat v USA o rok déle. Kvůli předsednictví Česka v EU

Nejen do běžné komunikace zasáhla současná pandemická situace. I diplomatický styk se stále intenzivněji odehrává on-line. „Rozvíjející se on-line diplomatická, úřední a obchodní komunikace jen zvyšuje možnosti hledání úspor v české diplomacii,“ myslí si ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Je podle něj tak například otázkou, zda je třeba mít v Paříži ambasádu na velmi lukrativním pozemku pod Eiffelovkou, když reprezentativnost diplomatického sídla už i kvůli intenzivnější on-line komunikaci nebude tak důležitá jako v minulosti nebo jako před koronakrizí. „Honosné budovy, jež Česko v zahraničí nezřídka vlastní, by rozhodně neměly zůstat bez povšimnutí. Zvláště když teď jsou ceny realit celosvětově poměrně vysoko,“ dodává.Také přečtěte

Tarantinovská klasika se dočká animované verze

Příběh z pera Quentina Tarantina Od soumraku do úsvitu, který zrežíroval v roce 1996 Robert Rodriguez, se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *