Web zprávy

Státní úřady nakoupí IT systémy za více než miliardu

Zdaleka nejvíce připadá na rezort práce a sociálních věcí, respektive Českou správu sociálního zabezpečení. Ta bude například do přechodného provozu zastaralého systému pro výplatu dávek investovat 600 milionů, což kritizuje opozice. 

„Na ministerstvu práce a sociálních věcí jsou informační systémy dlouhodobý problém. Část se daří předělávat až na dvě agendy – dávky a zaměstnanost,“ řekl vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla s tím, že připravuje kompetenční centrum, které bude státní správě pomáhat.

Komentář Viliama Bucherta: Virus a nahé digitální Česko

Úřad Jany Maláčové (ČSSD) hledá nového dodavatele systému na vyplácení dávek, který by nahradil firmu OKsystem, už od roku 2014. „Smlouvu se stávajícím dodavatelem můžeme ještě jednou prodloužit o pět měsíců do května 2021,“ uvedla ministryně.

Maláčová odhadla, že spuštění nového systému, který úřad mezitím vysoutěží, je reálné na přelomu let 2022 a 2023. V rok a půl dlouhém mezidobí má být udržován současný systém. „V otevřeném výběrovém řízení najdeme firmu, která bude v tomto mezičase provozovat a rozvíjet stávající OKaplikace,“ dodala.

Tendr kvůli koronaviru nabral několikaměsíční skluz, ministerstvo ho vypsalo až v červenci. „Epidemie zastínila řadu IT zakázek,“ podotkl Dzurilla.

Státní IT systémy bych svěřila vládní agentuře, ne firmám. Babiš se ale odmítá sejít, říká Maláčová

Vleklé potíže kritizují Piráti. „Kvůli špatně nastaveným smlouvám, které prakticky znamenají závislost na jednom dodavateli, stát zbytečně plýtvá penězi daňových poplatníků,“ míní předseda sněmovního podvýboru pro eGovernment Ondřej Profant.

Česká správa sociálního zabezpečení nakoupí za 210 milionů korun licence k současným produktům od Microsoftu. Na čtyřletou rámcovou dohodu s dodavatelem úprav a rozvoje elektronické spisové služby vynaloží až 91 milionů.

Částka nemusí být vyčerpána celá. „Dílčí smlouvy budou uzavírány podle potřeby a dostupných finančních prostředků,“ píše se v materiálu pro vládu.

Centrální aplikace spisové služby ČSSZ zajišťuje evidenci všech dokumentů a datových zpráv do informačního systému správy. Denně zpracovává 15 tisíc listin, 18 tisíc dokumentů z datových schránek a 40 tisíc interních materiálů.

Jsme v nejhorší ekonomické krizi od světové války, tvrdí ekonom Jan Švejnar

Přes 190 milionů korun investuje do IT Černínský palác. Do roku 2024 nakoupí specializované služby pro informační technologie a kybernetickou bezpečnost za 96 milionů.

Za dalších 90 milionů vybuduje nový interní informační systém, který bude sloužit i ke zpracovávání utajených informací. Do jeho spuštění prodlouží provoz současného informačního systému, což bude stát 7,3 milionu. Oba materiály už obdržela vláda.

Podle lednového rozhodnutí kabinetu musejí ministři informovat své kolegy o každé chystané zakázce na IT, jejíž cena přesahuje šest milionů korun. Následně je posuzuje odbor eGovernmentu rezortu vnitra. Jeho vedení odhaduje, že bude postupně zpracovávat vysoké stovky posudků ročně.

 

Kolik chtějí některá ministerstva investovat do IT
(v milionech korun)

______________________________________________________

—————————————————————————-

ministerstvo práce: systém pro vyplácení dávek                      600,0

ministerstvo práce, ČSSZ: licence a rozvoj spisové služby        300,0

ministerstvo zahraničí: interní informační systém                      97,3

ministerstvo zahraničí: speciální IT pro kyberbezpečnost           96,0

ministerstvo financí: nákup PC                                                73,4

ministerstvo spravedlnosti: rejstřík trestů                                65,4

pramen: ministerstva, úřad vládyTaké přečtěte

Za Agrární komoru mluví Zdeněk Šesták, zastupoval v Česku KHL či Spartu

Mluvčí Agrární komory ČR Zdeněk Šesták na archivním snímku ze 7. dubna 2017 | foto: ČTK …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *