Steinmeier, německé Opráski i Hurvínek. Češi a Němci slavili čtvrtstoletí fondu


Stovky Čechů, které v sobotu dorazily do Berlína speciálním kulturním vlakem z Prahy, byly speciálními hosty německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera na jím pořádaném Bürgerfestu. Stalo se tak na počest 25. narozenin Česko-německého fondu budoucnosti, jenž se snaží oživovat vztahy mezi oběma zeměmi.

Bürgerfest u příležitosti 25. narozenin Česko-německého fondu budoucnosti.

|
Video: Deník/Zuzana Hronová

Tag to bila naše soplečná historje. Ňěco bylo fagt dopri. – A ňěco fagt hrosní. – Minulozt sice nezmňěníme… – …ael budoucnost můžem! – Tak si nato založme zpolu font!

Díl komiksu Opráski s tímto textem dostal jako dárek německý prezident Frank-Walter Steinmeier z rukou šéfa Česko-německého fondu budoucnosti Tomáše Jelínka na Bürgerfestu – tradiční Slavnosti občanské společnosti, kterou pořádá spolkový prezident v zahradách svého sídla – zámku Bellevue v Berlíně.

Dorazil i Zmikund

Autor Oprásků sčeskí historje, který si říká Jaz, se na slavnostní předávání dostavil tradičně v masce Zmikunda Lucemburského a v královském hermelínovém plášti. Proto když se začal přibližovat k pódiu, na němž stál prezident Steinmeier, mu cestu zahradila ochranka.

Hlavě německého státu se od Jelínka dostalo vysvětlení, že je to jen legrace a že autor Oprásků skrývá svou pravou identitu pod maskou českého krále Zikmunda a pláštěm upomíná na tradiční královský oděv.

Na předávání Oprasků německému prezidentovi dorazil i jejich autor ve svém tradičním kostýmu.Na předávání Oprasků německému prezidentovi dorazil i jejich autor ve svém tradičním kostýmu.Zdroj: Deník/Zuzana Hronová

Jelikož tento rok Česko-německý fond budoucnosti slaví 25 let, festival mu věnoval speciální prostor. Fond měl v zámeckém areálu své vlastní pódium a na něm prezentoval česko-německou kulturu: vystoupení Spejbla a Hurvínka v němčině, společný koncert moravské folklorní kapely s německým soudobým uskupením a několik česko-německých dvojic komiků, kabaretiérů či artistů.

Rudlungsmuseum v Lübenu. V nejzachovalejší slovanské kruhové vesnici se budou konat na začátku září Wendské dny, vrchol snah o oživení zdejší slovanské kultury.

Slované od Hamburku ožívají. Na Wendských dnech zazní i polabština

Němci se díky nim například naučili správně vyslovovat oblíbené české zvolání „No ty vole!“. Kromě toho si mohli zkusit test z češtiny, dát si rychlokurz českého jazyka, dozvědět se, jak dobrovolnické organizace oživují česko-německé pomezí, ochutnat české jídlo a pivo, nechat si udělat některý z účesů inspirovaných česko-německým pomezím (Klínovecká sjezdovka, Železná opona či Plešivec) nebo se vyfotit s Krtečkem.

Zámecký park před Bellevue patřil padesátce dobrovolnických organizací a na akci se přišly podívat tisíce návštěvníků. Sledovaly bohatý kulturní program na desítce pódií a zkoušely si aktivity u stánků jednotlivých dobrovolnických organizací.

Speciální kulturní vlak

Stovky Čechů tam dorazily speciálním kulturním vlakem, jenž z Prahy do Berlína vypravil Česko-německý fond budoucnosti. Cestu pasažérům krátili ve speciálním divadelním, hudebním a čtecím vagoně česko-němečtí, česko-rakouští a česko-švýcarští kabaretiéři, zpívala jim Žofie Dařbujánová a četl Jaroslav Rudiš.

Ten si pozval legendu jídelních vozů Pavla Peterku, který mu posloužil jako předloha jeho knihy Návod k použití železnice. V Německu se již stačila stát bestsellerem, v češtině vyjde koncem září. „Železnice pro mě neznamená jen dopravu. Znamená pro mě život a kdo ví, možná i smrt. Nevím, co všechno mi dráha může připravit,“ řekl také Rudiš.

Spisovatel je svou vášní pro cestování ve vlacích pověstný. Zde rovněž nabírá inspiraci ke svým literárním dílům. Trasu z Prahy do Berlína umí nazpaměť a většinu tradičních průvodčích, výpravčích i číšníků zná osobně.

„Jsme v Děčíně, tam se vždycky na pět minut potká vlak z Berlína s vlakem do Prahy. Za chvíli přijedeme na hraniční zastávku Dolní Žleb, kde slouží výpravčí Lenka. Bude na nás mávat, tak jí taky všichni zamávejte. Budeme projíždět městem Elsterwerda, kde mají krásnou stylovou nádražku, jež stále vypadá jak v dobách NDR,“ líčil cestujícím.

Mýval severní

Medvídci mývalové terorizují Němce. Půl milionu jich míří do měst

Po příjezdu na berlínské hlavní nádraží se stovky Čechů, popřípadě Němců s českými kořeny vydaly z vlaku alegorickým průvodem vytvořeným akrobaty z Divadla V.O.S.A. podél řeky Sprévy k nedalekému zámku Bellevue na Bürgerfest. V čele šel pár lidí v tradičních českých krojích a ve speciálním kočáru poháněném jízdním kolem zpívala zpěvačka.

Další umělci měli na vysokých tyčích upevněné bílé holubice a také obří barevnou rybu. „Berlíňané, kdo tuto rybu políbí, ten bude mít možná rok štěstí,“ vyzýval moderátor kolemjdoucí.

Procesí Čechů z berlínského nádraží na slavnost německého prezidenta do jeho sídla Bellevue.Procesí Čechů z berlínského nádraží na slavnost německého prezidenta do jeho sídla Bellevue.Zdroj: Deník/Zuzana Hronová