Web zprávy

Strakoničtí vojáci vyměnili uniformy za zdravotnické obleky a pomáhají


„Šest našich vojáků aktuálně působí ve dvou strakonických domovech pro seniory, v pátek se počet zvýší na deset. Situace se neustále vyvíjí,“ potvrzuje velitel strakonického útvaru plukovník Jaroslav Ackermann.

Tamní domov seniorů v Lidické ulici posílili vojáci v sobotu. „Rychle se zapracovali a stali se plnohodnotnými členy našeho týmu. Spokojen je s nimi personál i klienti,“ chválí vedoucí domova Lenka Kratochvílová.

Vojáci seniorům asistují třeba při hygieně, dále jim rozvážejí a podávají stravu. Právě v Lidické o seniory pečují převážně ženy, síla vojáků se jim tak hodí při složitém manipulování s klienty. Podle Kratochvílové si i samotní senioři přítomnost vojáků pochvalují a je to pro ně v těchto dnech zajímavé zpestření.

Vojáci jsou již od pátku také v Domově pro seniory Rybniční, ve kterém byl 21. října poprvé zachycen výskyt covidu-19.

O nakažené klienty pečoval i četař Radim Janota. „Když jsem ochranný oblek po čtyřech hodinách sundal, byl jsem mokrý od hlavy až k patě,“ povídá četař s tím, že v takzvané infekční zóně používal speciální ochranný oblek, respirátor, štít, rukavice a návleky.

Výpomoc v domově změnila jeho pohled na práci zdravotníků. „My tady sloužíme jeden týden a pak nás vystřídají další vojáci, naši kolegové z útvaru. Personál domova se o zdejší seniory stará každý den. Je to náročná práce, vůbec jim ji nezávidím,“ doplňuje Radim Janota.

Pomáhají i ve vojenské nemocnici

Dalších dvacet vojáků od pondělí pomáhá v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. „Jsou přiřazeni ke zkušeným zdravotníkům a pod jejich dohledem vykonávají pomocné práce, jež jsou nedílnou součástí péče o hospitalizované pacienty,“ upřesňuje plukovník Ackermann.

Do boje s pandemií jsou od jejího začátku zapojení i strakoničtí armádní zdravotníci. Teď na podzim slouží právě v pražské Ústřední vojenské nemocnici, kde testují lidi na nákazu. Přítomni jsou vždy dva z nich, kteří se po týdnu vracejí do posádky a vystřídá je jiná dvojice.

Během jarní vlny koronaviru působili armádní zdravotníci na hraničních přechodech a v mobilních odběrových týmech.

Také přečtěte

Na restaurace už nebude dohlížet hygiena, ale SZPI, schválila Sněmovna

Dozor nad stravovacími provozy v takzvaném otevřeném typu stravování, tedy hlavně restauracemi, kavárnami nebo třeba cukrárnami, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *